14 Մարտ 2009 - 11:14 AMT
Քաղաքացիական հասարակության Ինստիտուտի (CSI) եւ Քաղաքացիական հասարակության Զարգացման կենտրոնի (STGM) նախաձեռնությամբ Երեւանում բացվել է Հայաստանի եւ Թուրքիայի հասարակական կազմակերպությունների ֆորումը: Ֆորումին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել Թուրքիայի հասարակական կազմակերպությունների 20 ներկայացուցիչներ, որոնք իրենց հայ գործընկերների հետ երկօրյա ֆորումի ընթացքում կքննարկեն երկկողմ համագործակցության հարցերը:
«Մենք գտնում ենք, որ այդ ֆորումի միջոցով մենք կկարողանանք ինչ-որ կերպ նպաստել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: Իհարկե, այդ գործընթացում գլխավոր դերը խաղում է երկու երկրների ղեկավարությունը, բայց հասարակական կազմակերպությունները նույնպես ակտիվ դեր են խաղում որոշումների ընդունման գործում»,- նշել է STGM ներկայացուցիչ Լեւենտ Կորկուտը: Նա ընդգծել է, որ հայկական եւ թուրքական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հանդիպել են նաեւ նախկինում, եւ հույս է հայտնել, որ այդ ֆորումը նոր խթան կդառնա երկխոսության զարգացման համար:
Քաղաքացիական հասարակության Ինստիտուտի ներկայացուցիչ Արտակ Կիրակոսյանն իր հերթին ընդգծել է, որ քաղաքացիական հասարակությունը կարող է շատ բան անել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկխոսության հաստատման համար: «Մենք ուրախ ենք, որ նման միջոցառումների ընթացքում մենք մեր թուրք գործընկերների հետ կկարողանանք շոշափել ամենաբարդ հարցերը, հատկապես այժմ, երբ Հայաստանի եւ Թուրքիայի ՀԿ միջեւ համագործակցության նոր փուլ է բացվել»,- նկատել է Կիրակոսյանը:

14 Март 2009 - 11:14 AMT
По инициативе Института гражданского общества (CSI) и Центра развития Гражданского общества (STGM) в Ереване открылся форум общественных организаций Армении и Турции. Для участия в форуме в Армению прибыло 20 представителей общественных организаций Турции, которые вместе со своими армянскими коллегами обсудят вопросы двухстороннего сотрудничества в ходе двухдневного форума.
“Мы считаем, что посредством этого форума мы сможем хоть как-то способствовать налаживанию армяно-турецких отношений. Конечно, в этом процессе главную роль играют руководство обеих стран, но общественные организации также играют активную роль в принятии решений”, – отметил представитель STGM Левент Коркут. Он подчеркнул, что представители армянских и турецких организаций встречались и раньше, и выразил надежду, что этот форум станет новым стимулом развития диалога.
В свою очередь представитель Института гражданского общества Артак Киракосян подчеркнул, что гражданское общество может сделать многое для установления диалога между Арменией и Турцией. “Мы рады, что в ходе подобных мероприятий мы с нашими коллегами из Турции можем затронуть самые трудные вопросы, особенно сейчас, когда открылся новый этап сотрудничества между НПО Армении и Турции”,- заметил Киракосян.