Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, Շիրակի մարզում հանդիպումներում անդրադառանալով գերիների խնդրին, ասել է, որ իր որդին պատրաստ է պատանդի կարգավիճակով գնալ Բաքու և որ համապատասխան մարմիններին հանձնարարվել է ադրբեջանական կողմին փոխանցել այդ առաջարկը։
«Իմ որդին պատրաստ է պատանդի կարգավիճակով գնալ Բաքու՝ մեր բոլոր գերիների վերադարձի պայմանով։ Բայց հանկարծ չմտածեք, թե սա հուսահատ քայլ է գերիների խնդիրը լուծելու համար»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ շատ-շատ ինտենսիվ աշխատանք է տարվում։
Անդրադառնալով հունիսի 8-ին գերեվարված զինվորի վերադարձին՝ Փաշինյանն ասել է, որ դա որպես շատ դրական քայլ է որակում։
Նա նաև ասել է, որ գերիների թեմայով ամեն մի ավելորդ բառ կարող է անցանկալի զարգացումների բերել։
Ավելի վաղ, ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանն Աշտարակում, ուր այցելել էր «Պատիվ ունեմ» դաշինքի թիմակիցների հետ, անդրադառնալով գերիների հարցին, ասել է՝ տեսնում ես բանակցություններով չի ստացվում, դու էլ արա՝ 10-ին, 20-ին էլ դու վերցրու ու փոխանակի: «Իր Աշոտիկին թող տա, փոխարենը 20-25 հոգի ստանա, այն ժամանակ ինքն ամեն օր դրանով կզբաղվի․․․ Միշտ իր երեխաներին օգտագործել է իր փիառի համար, գոնե այս պարագայում օգուտ կունենանք, մի քանի տասնյակ զինվոր հետ կվերադառնա»,- ասել էր նա:

И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян готов обменять своего сына Ашота на всех пленных армян, которые после окончания войны в Нагорном Карабахе незаконно удерживаются в Азербайджане. Об этом он заявил, отвечая на критику со стороны экс-президента страны Сержа Саргсяна.
Ранее экс-президент Армении Саргсян предложил обменять на пленных сына и.о. премьера, заявив, что в таком случае Пашинян ежедневно будет заниматься вопросом возвращения армянских военнопленных. «Пусть своего Ашотика обменяет на 20–25 солдат, удерживаемых в Азербайджане», – заявил Саргсян.
«Говорю (президенту Азербайджана Ильхаму) Алиеву официально: предлагаю сына в обмен на всех пленных», – заявил Пашинян.
Пашинян подчеркнул, что его предложение об обмене сына на удерживаемых в Азербайджане пленных является не эмоциональным, а официальным. И он ждет официального ответа от Баку.