Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեում ավարտվել է փետրվարի 19-ին և 20-ին «Ֆլայ Արմենիա Էյրվեյզ» ՍՊ ընկերության կողմից շահագործվող Boeing B737-300 EK-FAA օդանավի մեկանգամյա տեխնիկական տեղափոխական թռիչքների ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի մասնագիտական քննությունը, ինչի արդյուքում արձանագրվել են թռիչքային անվտանգությանը սպառնացող թերություններ:
Հիմք ընդունելով արձանագրված թերությունները, ինչպես նաև այն փաստը, որ «Ֆլայ Արմենիա Էյրվեյզ» ՍՊ ընկերությունը ներկա պահին չունի շահագործման ենթակա որևէ պիտանի օդանավ՝ որոշում է կայացվել կասեցնել թիվ 070 օդանավ շահագործողի վկայականը:
«Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նշված դեպքի հետ կապված քննությունը շարունակվում է: Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն մասնագիտական քննության արդյունքները կներկայացնի ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը», – ասվում է կոմիտեի հայտարարության մեջ։
Խոսքը 2021 թվականի փետրվարի 20-ին «ֆլայ Արմենիա Էյրվեյզ» ՍՊ ընկերության Boeing B737-300 տիպի օդանավի Թեհրանի Մեհրաբադ օդանավակայանում չարտոնված վայրէջք կատարելու մասին է։ Օդանավը 2021 թվականի ապրիլի 23-ից գտնվում է Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում:

Комитет гражданской авиации Армении завершил служебное расследование инцидента, произошедшего во время технического полета эксплуатируемого компанией Fly Armenia Airways самолета Boeing B737-300 EK-FAA 19 и 20 февраля, в результате которого выявлены технические неполадки, представляющие угрозу безопасности полетов.
Речь идет о несанкционированной посадке самолета Boeing B737-300 авиакомпании Fly Armenia Airways 20 февраля в аэропорту «Мехрабад» в Тегеране, который с 23 апреля находится в аэропорту «Звартноц» Еревана.
Комитет гражданской авиации сообщает, что принимая за основание указанные неполадки, а также тот факт, что авиакомпания Fly Armenia Airways не имеет в настоящее время пригодное для эксплуатации какое-либо воздушное судно, принято решение приостановить действие сертификата на эксплуатацию самолета № 070.
«Вместе с тем сообщаем, что в Службе национальной безопасности продолжается следствие по данному делу. Комитет гражданской авиации предоставит результаты служебного расследования Службе национальной безопасности», – отмечается в сообщении.