Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, մեղավոր է ճանաչել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդի Նարեկ Սարգսյանին՝ դատապարտելով 5․5 տարվա ազատազրկման։
«Քանի որ Նարեկ Սարգսյանը որոշակի ժամանակով գտնվել է անազատության մեջ, ուստի նա 3 տարի 6 ամիս ժամկետով կկրի իր պատիժը»,–ասել է դատավորը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Սարգսյանը մեղադրվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 38-131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ և 7-րդ կետերով՝ ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք պահելու, առաձնապես խոշոր չափով թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության և մարդուն առևանգելը կազմակերպելու հատկանիշներով։
ՀՀ ԱԱԾ–ում քննվող քրեական գործով 2018թ․ հունիսից հետախուզման մեջ գտնվող Նարեկ Սարգսյանը 2019թ․ դեկտեմբերի 21-ին արտահանձվել էր Հայաստան և կալանավորվել։
Նարեկ Սարգսյանը թաքնվում էր Չեխիայում` Ֆրանկլին Գոնսալես անվամբ։ Միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող Սարգսյանը հայտնաբերվել և ձերբակալվել էր 2018թ.–ի դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում։

Племянник третьего президента Армении Сержа Саргсяна – Нарек Саргсян, приговорен к пяти с половиной годам лишения свободы. Соответствующий вердикт на судебном заседании 16 июня вынес судья Ваге Мисакян.
При этом, учитывая, что Саргсян уже некоторое время пробыл под арестом, ему предстоит провести за решеткой 3 года и 6 месяцев, пояснил судья, пишет Sputnik Армения.
Саргсяну предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 235 УК РА, ч. 3 ст. 268 УК РА, ч. 2 ст. 38-131, ч. 1, 2, 3 и 7 (незаконное хранение оружия и боеприпасов, оборот наркотиков в особо крупном масштабе и организация похищения человека).
Уголовное дело против Саргсяна было возбуждено еще в 2018 году, он был объявлен в розыск. Племянник бывшего президента обвиняется в незаконном хранении оружия, незаконном обороте наркотиков и похищении человека. В декабре 2018 года Интерпол обнаружил его в Праге, где он скрывался с паспортом на имя Франклина Гонсалеса. Пражский суд и Минюст Чехии согласились выдать его Армении и экстрадировали в декабре 2019 года. Он был арестован, затем 13 ноября 2020 года выпущен под залог в 50 тысяч долларов, а в апреле 2020 года вновь взят под стражу. Саргсян признал вину по предъявленным ему обвинениям.