18 Հունիս 2021 - 12:07 AMT
«Տաշիրի» Կարապետյանը հուսով է` ընտրությունները կավարտվեն պաշտոնական տվյալների ամփոփմամբ, ոչ թե նոր լարվածությամբ
Հայտնի բարերար, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ հույս հայտնելով, որ ընտրությունները կավարտվեն պաշտոնական տվյալների ամփոփմամբ, այլ ոչ թե ներքաղաքական լարվածության նոր շրջափուլով։
«Սիրելի հայրենակիցներ, դիմում եմ ձեզ գալիք խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ։ Ակնհայտ է, որ մեր հայրենիքում ստեղծված իրավիճակն առանձնանում է ծայրահեղ բարդությամբ։ Ծանր պարտություն տանելով հայրենական պատերազմում, մենք հայտնվել ենք աննախադեպ մի ճգնաժամի մեջ։ Ընդ որում, խոսքն ինչպես քաղաքական, տնտեսական, այնպես էլ արժեհամակարգային ճգնաժամի մասին է։
Գիտեմ, որ շատերի համար իրավիճակը փակուղային է թվում, և դա հասկանալի է։ Մեր բազմադարյա պատմության մեջ դժվար ժամանակներ շատ են եղել, սակայն այս շրջանն առավել ողբերգական թվում։ Այնուամենայնիվ, ես վստահ եմ, որ մենք կարող ենք հաղթահարել այս բազմաշերտ ճգնաժամը։ Ճանապարհը՝ խաղաղ, ազատ և արդար ընտրություններն են։
Հասկանալի է, որ հունիսի 20-ին մենք ոչ թե պարզապես նոր խորհրդարան ու նոր կառավարություն ենք ընտրում, այլ պատրաստվում ենք ներկայացնել աշխարհին, մեր բարեկամներին ու թշնամիներին մեր էությունը։ Ներկայացնել այն ուղին, որով առաջիկա՝ բոլորիս համար շատ բարդ տարիներին, շարժվելու է Հայաստանը։
Կկարողանա՞նք արդյոք տոկուն լինել։ Կարո՞ղ ենք արդյոք արագ վերականգնման գործընթաց սկսել։ Կարո՞ղ ենք արդյոք ազատվել հակասությունների կապանքներից և հասարակության մեջ կառուցողական մթնոլորտ ձևավորել։ Այս հարցերի պատասխանները կախված են Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու ընտրությունից»,-ասվում է ուղերձում։
Կարապետյանը հուսով է, որ ողջամտությունն ու ազգապահպանության մղումը գերակա կլինեն։
«Հուսով եմ, որ ընտրությունները կավարտվեն պաշտոնական տվյալների ամփոփմամբ, այլ ոչ թե ներքաղաքական լարվածության նոր շրջափուլով։ Երկիրը հասարակական համերաշխության սուր կարիք ունի։
Սիրելի քույրեր և եղբայրներ, Ես անկեղծ հավատում եմ, որ մենք կհաղթահարենք այս մարտահրավերը։ Եվ կշարունակենք հպարտանալ մեր ընդհանուր հայրեինքով այնպես, ինչպես հպարտացել ենք միշտ։

18 Июнь 2021 - 11:37 AMT
Карапетян: Надеюсь, выборы закончатся оглашением официальных результатов, а не внутриполитическими волнениями
Бизнесмен, президент группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян выступил с заявлением отностельно предстоящих внеочередных выборов в Национальное собрание Армении, высказав надежду, что выборы закончатся оглашением официальных результатов, а не внутриполитическими волнениями.
«Очевидно, что сложившаяся на нашей Родине ситуация отличается особым драматизмом. Пережив тяжелое поражение в отечественной войне, мы оказались в беспрецедентном для нас кризисе. При этом, речь идет о кризисе как политическом, экономическом, так и ценностном. Знаю, что для многих ситуация кажется тупиковой, и это понятно.
В нашей многовековой истории было много сложных времен, но этот момент кажется наиболее трагическим. Тем не менее, я уверен, что мы сможем преодолеть этот многовекторный кризис. И сможем сделать это путем мирных, честных и справедливых выборов. Понятно, что 20 июня мы не просто выбираем новый парламент и новое правительство», – отметил Карапетян.
По его словам, Армения готовится продемонстрировать миру, «нашим друзьям и нашим недругам свою сущность», а так же тот путь, по которому будет идти Армения в ближайшие, очень сложные годы.
«Сможем ли мы выстоять? Сможем ли мы начать процесс быстрого восстановления? Сможем ли преодолеть сковывающие нас противоречия и сформировать конструктивную атмосферу в обществе? Ответы на эти вопросы зависят от выбора каждого из граждан Республики. Надеюсь, что разум и чувство национального самосохранения возобладают. Надеюсь, что выборы закончатся оглашением официальных результатов, а не внутриполитическими волнениями. Ведь страна так остро нуждается в общественной солидарности», – подчеркнул бизнесмен, добавив, что верит, что армянский народ справится с этим вызовом.