21 Հունիս 2021 - 04:39 AMT
«Հայաստան» դաշինքը չի ընդունելու արտահերթի արդյունքները․ «Խիստ վիճահարույց են և վստահություն չեն ներշնչում»
Խորհրդարանական ընտրությունների հրապարակվող արդյունքները խիստ վիճահարույց են և վստահություն չեն ներշնչում, ասվում է «Հայաստան» դաշինքի՝ հունիսի 21-ի գիշերը տարածած հայտարարությունում:
Նշվում է նաև՝ քանի բոլոր խնդրահարույց հարցերը սպառիչ բացատրություններ չեն ստացել, դաշինքը չի ընդունելու ընտրությունների արդյունքները:
«Դրանք ծայրահեղ հակասության մեջ են մտնում հանրային կյանքի տարբեր դրսևորումների հետ, որոնց ականատեսն ենք եղել անցած 8 ամիսների ընթացքում, հանրային կարծիքի ուսումնասիրության բոլոր արդյունքների հետ՝ այդ թվում միջազգային, վերջապես՝ պարզ բանականության հետ:
Քարոզարշավի ընթացքում ընդդիմադիր ուժերի խիստ բազմամարդ հավաքները և իշխանության ակնհայտ սակավամարդ միջոցառումները, երկրում առկա վստահության ճգնաժամը մատնացույց էին անում լրիվ այլ հանրային տրամադրությունների առկայությունը:
Վստահության պակասի լրջագույն հիմք են հանդիսանում բուն ընտրության օրը տարբեր տեղամասերից եկող հարյուրավոր ահազանգերը, որոնք վկայում են ընտրության արդյունքների համակարգված և նախապես պլանավորված կեղծարարության մասին:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ «Հայաստան» դաշինքը խնդիր է դնում արձանագրված և ենթադրվող խախտումների խորը և փաստարկված ուսումնասիրության, ինչին ձեռնամուխ ենք լինում անմիջապես:
Քանի դեռ բոլոր խնդրահարույց հարցերը չեն ստացել սպառիչ բացատրություններ, և փարատված չեն կասկածները, «Հայաստան» դաշինքը չի ընդունելու ընտրությունների արդյունքները»,- ասված է հաղորդագրությունում:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, 2008 տեղամասի ձայների հաշվարկով, ստացել է քվեների 53.92%-ը, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքը՝ 21.04%-ը, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 5.23%։

Предвыборный блок «Армения» второго президента страны Роберта Кочаряна назвал сомнительными публикуемые результаты внеочередных парламентских выборов. Об этом говорится в заявлении на странице альянса в Facebook.
«Публикуемые результаты парламентских выборов спорны и не внушают доверие. Они резко контрастируют с различными проявлениями общественной жизни, свидетелями которых мы стали за последние 8 месяцев, со всеми результатами опросов общественного мнения, включая международные и, наконец, со здравым смыслом», – говорится в заявлении.
Отмечается, что сотни тревожных сигналов, поступавших с разных избирательных участков в день выборов, «свидетельствует о скоординированной и заранее спланированной фальсификации результатов выборов».
«Принимая во внимание вышеизложенное, блок «Армения» намерен глубокого и обоснованно исследовать предполагаемые нарушения, что мы сделаем немедленно. Пока все проблемные вопросы не получили исчерпывающих разъяснений, сомнения не развеялись, блок «Армения» не примет результаты выборов», – говорится в заявлении.
Партия «Гражданский договор» и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна, согласно данным ЦИК, побеждает на парламентских выборах с 53.92% по итогам подсчета голосов со всех участков, блок «Армения» экс-президента Роберта Кочаряна набирает 21.04%, а блок «Честь имею» – 5.23%. При этом, последний пройдет в парламент несмотря на то, что не преодолевает семипроцентный барьер, так как в парламенте должно быть представлено минимум три политические силы.