Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքելով Շաքիի ջրվեժի ջրերի սևանալը փաստող սոցցանցերում տարածվող ահազանգերն և տեսանյութերին, հայտարարել է, որ մտահոգվելու կարիք չկա։
«Շաքիի ջրվեժի ջրի «սևանալու» կապակցությամբ մտահոգվելու կարիք չկա. ջրի գույնի ժամանակավոր փոփոխությունը պայմանավորված է ջրվեժի ավազանում կատարվող ամենամյա մաքրման աշխատանքներով:
Տարին մեկ անգամ Շաքիի ջրվեժի վերևում գտնվող ավազանի մաքրման աշխատանքներ են կատարվում, և ավազանի հատակին կուտակված տիղմը և նստվածքները մաքրվում են ու ջրի հետ հոսում: Այսօր՝ այդ աշխատանքների հետ կապված, ջուրը որոշ ժամանակ նման գույն է ստացել»,-ասվում է գրառման մեջ։

Исполняющий обязанности министра окружающей среды Армении Романос Петросян прокомментировал распространенные в Сети видео, на которых видно, что вода в водопаде Шаки в Сюникской области РА почернела. По словам Петросяна, причин для беспокойства нет.
«Не стоит беспокоиться о «почернении» воды водопада Шаки. Временное изменение цвета воды связано с ежегодными очистительными работами в бассейне водопада», – отметил он.
Петросян рассказал, что раз в год в бассейне, в верхней части водопада, проводятся очистительные работы, в связи с чем вода временно получает такой оттенок. По его словам, ничего экстраординарного не случилось.