iCON Communicatios-ը սկսում է արագ, հուսալի եւ մատչելի ինտերնետի ծառայության գործարկումը Երեւանում: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է iCON Communicatios-ի գործադիր տնօրեն Ադամ Կաբլանյանը: «Մեր կորպորատիվ գաղափարախոսությունն է ուժեղացնել տեխնիկական կատարողականության, հաճախորդների սպասարկման եւ միջազգային գնագոյացման համաշխարհային չափանիշները»,-ասել է ընկերության գործադիր տնօրենը:
iCON-ի ցանցը հիմնված է Alcatel-Lucent-ի Wimax լայնաշերտ հեռարձակմամբ ինտերնետային լուծման վրա` 802.16e WiMAX-ը հանդիսանում է մալուխային կամ DSL համակարգի վրա հիմնված ինտերնետային ծառայության անլար այլընտրանքային տարբերակը: iCON-ի հաճախորդները կարող են միանալ ցանցին մեր ծածկույթի ցանկացած վայրից: «Wimax-ի հիմնական առավելությունը «լարային» տեխնոլոգիաների նկատմամբ կայանում է նրանում, որ տեղադրումն ու միացումը կատարվում են անմիջապես եւ հաճախորդի սարքավորումները լարային ճանապարհով մատակարարի ցանցին հասցնելու ժամանակատար գործողության կարիք չկա»,-նշել է Ադամ Կաբլանյանը:
Միեւնույն ժամանակ գործադիր տնօրենը հայտարարել է, որ իր գործընկերն է դարձել միջազգային «Վիթել Հոլդինգս» կազմակերպությունը, որը մասնագիտանում է հեռահաղորդակցային ցանցերի ոլորտում: «Մենք ուրախ ենք ներդրումներ անել եւ դառնալ Հայաստանում տեխնոլոգիաների հանդեպ աճող ուշադրության մի մասը: iCON Communicatios-ն արդեն իսկ 10 մլն դոլարի ներդրումներ է կատարել հանրապետությունում եւ մտադիր է հասցնել այդ ցուցանիշը 15 մլն դոլարի: Այժմ ընկերության աշխատակիցները 50 են, սակայն նրանց քանակը նախատեսվում է հասցնել 80-ի»,-հաղորդել է Ադամ Կաբլանյանը:
iCON-նն իր ցանցը գործարկել է Երեւանի կենտրոնում եւ Արաբկիր ու Աջափնյակ համայնքներում եւ մտադիր է մինչեւ տարեվերջ ծածկել ողջ քաղաքը:

iCON Communications начнет запуск быстрой, надежной и доступной интернет-услуги в Ереване. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции в Ереване заявил исполнительный директор iCON Communications Адам Кабланян. “Наша корпоративная философия предполагает внедрение высоких стандартов обслуживания потребителей, технических показателей сети и конкурентных цен на рынке интернет-услуг Армении”,- отметил исполнительных директор компании.
Сеть iCON основана на 802.16е WiMAX широкополосном интернет решении Alcatel-Lucent-a. WiMAX является беспроводной альтернативой кабельных и DSL интернет услуг. Клиенты iCON смогут получить доступ к сети iCON везде в пределах зон покрытия. “Основная привилегия WiMAXа по отношению к “линейным” технологиям состоит в том, что установка и активизация производятся немедленно, и не нуждается в долговременных послеустановочных подключений”,- заметил Адам Кабланян.
Вместе с тем исполнительный директор компании объявил о партнерстве iCON Communications с VTEL Holdings, который является международным холдингом, специализирующимся в области телекоммуникационных сетей. “Мы рады делать инвестиции и стать частью растущего внимания к технологиям в Армении. iCON Communications уже сделал в республике инвестиции в размере $ 10 миллионов и собирается увеличить их до $ 15 миллионов. В настоящее время в компании работают 50 сотрудников, через некоторое время их число достигнет 80”, – сообщил Адам Кабланян.
iCON запустил свою сеть в Центре Еревана и в общинах Арабкир и Ачапняк столицы, и планирует покрыть весь город в сентябре текущего года. В 2010 году сеть iCON будет доступна во всей Армении.