Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանն, անդրադառնալով երկրում կորոնավիրուսի պանդեմիայի հետ կապված վիճակին, ասել է, որ դեռ վաղ է դիմակներից ընդհանրապես հրաժարվելու կանոնը ուժի մեջ դնելը:
«Դրա համար այս պահին փակ տարածքներում դիմակի կրումը կմնա պարտադիր», – ասել է Ավանեսյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներին՝ նախարարի պաշտոնակատարն ասել է, որ գոհացուցիչ չեն այն տեմպերը, որը գրանցվում են։
«Բայց տեմպերն օրական աճ են գրանցում», – ասել է նա:
Ավանեսյանիի խոսքով՝ շատ կարևոր է, որ քաղաքացիներն ավելի ակտիվ կերպով անցնեն պատվաստումների:
«Մենք 80 հազարից ավելի պատվաստում ենք իրականացրել ու որևէ անցանկալի հետևանք չի գրանցվել, սա ապացուցում է, որ պատվաստումներն անվտանգ են», – ասել է նախարարի պաշտոնակատարը:
Ավելի վաղ հայտնի դրձավ, որ հուլիսի 1-ից Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ-V» պատվաստանյութով պատվաստումները կարող են իրականացվել ինչպես ռիսկի խմբերում, այնպես էլ 18 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց շրջանում` ըստ դիմելիության, կամավորության սկզբունքով։

В Армении масочный режим пока полностью не отменяется. Об этом заявила 1 июля журналистам после заседания правительства и.о. министра здравоохранения РА Анаит Аванесян.
По ее словам, на данный момент ношение масок в закрытых помещениях остается в качестве обязательного требования, пишет Aysor.am.
«В последние 2-3 недели появились новые штаммы, наблюдается их активное распространение в России, есть случаи заражения в Грузии. У нас уже проводятся проверки и, если мы выявим подобные штаммы, то сообщим дополнительно. Однако все это говорит о том, что пока рано полностью отказаться от ношения масок», – сказала Аванесян.
Говоря о темпах вакцинации в республики, она назвала его неудовлетворительным.
Вакцинация против коронавируса российской вакциной «Спутник V» в Армении с 1 июля может проводиться как в группах риска, так и среди лиц в возрасте 18 лет и старше на добровольной основе. Таким образом, все 3 вакцины против коронавируса, доступные в Армении – AstraZeneca, «Гам-Ковид-Вак» («Спутник V»), «Коронавак», доступны лицам старше 18 лет на добровольной основе.