Թմրամիջոցների մաքսանենգության հերթական խոշոր դեպքն է բացահայտվել։ Իրանից «Ագարակ» պետական սահմանային անցակետով ՀՀ ժամանած Թուրքիայի քաղաքացու կողմից շահագործվող բեռնատարի մաքսային զննման արդյունքում մետաղական կոնստրուկցիաների միջից հայտնաբերվել են 97 կգ ընդհանուր քաշով «հերոին» տեսակի թմրամիջոցի պարունակությամբ 119 հատ փաթեթ։
Դրանք փաթեթավորված էին շագանակագույն ինքնակպչուն ժապավեններով։
Սա 2021-ին երկրորդ խոշոր բացահայտումն է ՊԵԿ Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների կողմից՝ վերջերս բացահայտված մոտ 36 կգ քաշով «Հերոին» տեսակի թմրամիջոցի հայտնաբերման դեպքից հետո։ Հայտնաբերված հերոինի շուկայական արժեքը կազմում է 10-11 միլիոն դոլար:
Փաստի առթիվ ՊԵԿ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՔՕ 267.1 հոդվածի 4-րդ մասով և 266 հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով, որի շրջանակում Թուրքիայի քաղաքացին ձերբակալվել է։
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ Ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկվել են մի շարք անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ թմրամիջոցների մաքսանենգության հիշյալ դեպքով ներգրավված անձանց շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ։

2 Июль 2021 - 10:18 AMT
Сотрудники Комитета по госдоходам (КГД) Армении выявили очередной крупный случай контрабанды наркотиков: была пресечена попытка ввоза в Армению 97 кг героина из Ирана.
Как сообщает пресс-служба ведомства, на днях сотрудники отдела по борьбе с контрабандой КГ при участии сотрудников Южного таможенного управления, российских пограничников, а также Службы национальной безопасности и полиции Армении провели таможенный досмотр грузовика гражданина Турции, прибывшего в Армению из Ирана через государственный пропускной пункт «Агарак».
В результате таможенного досмотра грузовика среди металлических конструкций, спрятанных в передней части крыши прицепа, было обнаружено 119 упаковок наркотиков типа «Героин» общим весом 97 кг, обернутых коричневыми скотчем. Рыночная стоимость обнаруженного наркотика составляет 10-11 млн долларов.
По данному факту возбуждено уголовное дело, гражданин Турции задержан. Проводятся неотложные оперативно-розыскные мероприятия для выявления круга лиц, причастных к этому случаю контрабанды наркотиков.