Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղի մոտ ադրբեջանական զինված ուժերի հուլիսի 5-ին ժամը 17-ի սահմաններում հնչած կրակոցներն ուղղված են եղել ՀՀ Զինված ուժերի դեմ, եղել են տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից, ինտենսիվ և տևել են մոտ 30 րոպե: Կրակոցները պարզ լսվել են սարատեղիներում և Վերին Շորժա գյուղում:Այդ մասին ասվում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։
ՄԻՊ աշխատակազմը պարզել է, որ խոսքը նրանց տեղակայման այն դիրքերից կրակոցների մասին է, որոնք գտնվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
Նշվում է, որ կրակոցներն ապացուցում են, որ ինքնին նրանց ներկայությունը ՀՀ սահմանային գյուղերի հարևանությամբ և ճանապարհներին ՀՀ բնակիչների կյանքի իրավունքի խախտում է:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ է նշում, որ այդ տարածքները Վարդենիս համայնքի արոտավայրերն են, որտեղ նաև գտնվում են մարդկանց բնակության վայրերը՝ սարատեղիները:
Գարնան, ամառվա և աշնան ամիսներին այդ սարատեղիներում մարդիկ բնակվում են ընտանիքներով, այդ թվում՝ երեխաների հետ, և զբաղվում են անասնապահությամբ: Այդ վայրերում են համայնքների բնակիչները զբաղվում նաև հողագործությամբ:
«Ադրբեջանական կրակոցների պատճառով քաղաքացիական բնակիչներն նշված տարածքները կա՛մ ընդհանրապես չեն կարողանում օգտագործել, կա՛մ օգտագործումը խիստ սահմանափակված է: Ընդ որում, այդ տարածքների նկատմամբ համայնքների բնակիչներն ունեն ՀՀ իրավասու մարմինների օրինական փաստաթղթերով հաստատված իրավունքներ:
Ադրբեջանական զինծառայողները նույնատիպ արարքներ (կրակոցներ, կենդանիների գողություններ, խոտքաղ իրականացնելու խոչընդոտներ և այլն) պարբերաբար կատարում են թե՛ Գեղարքունիքի, թե՛ Սյունիքի համայնքների հարևանությամբ կամ բնակիչների նկատմամբ:
2021թ. հուլիսի 5-ի կրակոցները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի գյուղերի հարևանությամբ, Սյունիքի մարզի համայնքների միջև ճանապարհներին առաջնահերթ ՀՀ բնակիչների կյանքի իրավունքի խախտում է»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ այդ արարքներն ուղղված են նաև ՀՀ բնակիչներին սեփականության և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելուն: Խոսքը միջազգայնորեն ճանաչված և ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքների մասին է:
«ՀՀ սահմանային գյուղերի բնակիչների համար անվտանգության ակնհայտ խնդիր լինելուց բացի, այս արարքները նպաստում են բնակիչների սոցիալական խնդիրների խորացմանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ
Ադրբեջանական կրակոցների փաստը նաև պաշտոնական հայտարարությամբ հաստատել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը՝ նշելով, որ ադրբեջանական կողմի հրահրած հրաձգության արդյունքում թեթև վնասվածք է ստացել ՀՀ զինծառայող:

Азербайджанские обстрелы на участке Верин Шоржа Гегаркуникской области Армении имели место 5 июля в районе 17:00, были направлены против Вооруженных сил Армении, велись из оружия различного калибра, интенсивно и длились около 30 минут. Об этом заявил Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
Сотрудники офиса омбудсмена выяснили, что это была стрельба с позиций, которые находятся на суверенной территории РА.
По словам Татояна, эти районы являются пастбищами общины Варденис, где расположены и места проживания людей – горные пастбища. Весной, летом и осенью в этих местах люди живут со своими семьями, в том числе и с детьми, и занимаются скотоводством. Занимаются и сельским хозяйством.
«Из-за обстрелов азербайджанцами гражданские лица либо не могут использовать упомянутые территории вообще, либо их использование очень ограничено. Кроме того, жители общин имеют права на эти территории, которые установлены правовыми документами компетентных органов Республики Армения.
Офис омбудсмена также выяснил, что выстрелы были четко слышны и в горах и селе Верин Шоржа. Стрельба азербайджанских военнослужащих по соседству с селами Гегаркуникской области, ставшая регулярной, является реальной угрозой для жизни и здоровья гражданского населения РА», – подчеркнул Татоян.
Он добавил, что азербайджанские военнослужащие в Гегаркуникской и в Сюникской областях периодически совершают следующие действия – стрельба, воровство животных, создают преграды для сенокоса и т. д.
«Выстрелы 5 июля еще раз доказывают, что присутствие азербайджанских вооруженных сил по соседству с селами Гегаркуникской и Сюникской областей РА, является нарушением права на жизнь жителей общин этих областей Армении.
Эти действия также направлены на то, чтобы лишить жителей Республики Армения и других жизненно важных имущественных прав, прав на животноводство и на возможность получать семейный доход. Речь идет о международно признанных правах, гарантированных Конституцией Республики Армения. Эти действия не только представляют собой очевидную угрозу безопасности жителей приграничных сел Республики Армения, но и способствуют усугублению социальных проблем жителей», – добавил омбудсмен.