8 Հուլիս 2021 - 12:04 AMT
Գրիգորի Խաչատուրովն ազատվել է 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնից: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է հրամանագիրը։
«Հիմք ընդունելով Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի 1-ին մասը, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի 11-րդ կետը. Գրիգորի Խաչատուրովին ազատել 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնից», – ասված է նախագահի հրամանագրում:
Գրիգորի Խաչատուրովը ԳՇ նախկին պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրվի որդին է։ 2021-ի փետրվարին Գրիգորի Խաչատուրովը սատարեց ԶՈւ գլխավոր շտաբի՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջին։ Նա միակ բարձրաստիճան զինվորականն էր, որ նաև առանձին հրապարակավ հանդես եկավ նման պահանջով։

Сын бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, генерал-майор Григорий Хачатуров освобожден от должности командира 3-го армейского корпуса ВС Армении. Соответствующий указ подписал президент Армении Армен Саркисян.
«Принимая за основание часть 1 статьи 133 Конституции, а также пункт 11 части 1 статьи 10 закона «О военной службе и статусе военнослужащего», освободить Григоря Хачатурова от должности командира 3-го армейского корпуса», – говорится в указе президента.
В феврале Григорий Хачатуров поддержал требование Генштаба ВС РА об отставке правительства во главе премьер Никола Пашиняна, подписавшись под соответствующим документом. Позже Хачатуров подкрепил свое требование отдельным заявлением. Его отец Юрий Хачатуров проходил обвиняемым по делу о свержении конституционного строя вместе со вторым президентом РА Робертом Кочаряном.