Այսօր Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայացել է «Ժայռապատկերներից մինչեւ այբուբեն» գիտա-փաստագրական ֆիլմի շնորհանդեսը: Ֆիլմը լրիվ դահլիճ հավաքեց: Դա Հայաստանի մասին գիտական ֆիլմերից երրորդն է, որոնք նկարահանվել են «Իկար» ՓԲԸ-ում: Առաջին երկու ֆիլմերը` «Տիգրան Մեծը» եւ «Նեմրութը» նույնպիսի հաջողություն են ունեցել:
«Դարեր ի վեր լեզուն եւ գիրը հայերի համար եղել են որ միայն հաղորդակցության միջոց, այլեւ ազգային նույնության կարեւորագույն բաղկացուցիչ, ունիկալ տեղ են զբաղեցրել ազգային արժեհամակարգում»,- շնորհանդեսին հայտնել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը:
«Ժայռապատկերներից մինչեւ այբուբեն» ֆիլմի ստեղծողները, հիմնվելով զանազան պատմական աբղյուրների բազմաթիվ փաստերի, մանրամասների վրա, պատմում են գրչության մասին ընդհանրապես եւ մասնավորապես հայկական գրերի մասին:
«Ֆիլմում ներկայացված է Հայաստանի նախամաշտոցյան շրջանի հարուստ գրչական մշակույթը»,- նշել է ֆիլմի պրոդյուսեր Արտակ Մովսիսյանը: Նրա խոսքով, ֆիլմի ստեղծողները փորձել են պատմել վաղ հայկական գրերի մասին:
Արտակ Մեսրոպյանը նաեւ հաղորդել է, որ «Ժայռապատկերներից մինչեւ այբուբեն» ֆիլմը թարգմանվում է անգլերեն, որից հետո հեղինակները ծրագրում են ֆիլմ նկարել Մեսրոպ Մաշտոցի եւ նրա աշխատանքի մասին:

17 Март 2009 - 15:17 AMT
Сегодня в Ереване, в кинотеатре “Москва” состоялась презентация научно-популярного документального фильма “От наскальных надписей и рисунков до алфавита”. Фильм собрал полный зал. Это третий фильм цикла научно-популярных фильмов об Армении, снятых ЗАО “Икар”. Первые 2 фильма – “Тигран Великий” и “Немрут” имели такой же успех.
«Испокон веков язык и письмо были для армян не только средством коммуникации, но и важнейшим элементом национальной идентичности, занимали уникальное место в системе национальных ценностей», – заявил на презентации министр образования и науки РА Спартак Сейранян.
Создатели фильма “С наскальных надписей и рисунков до алфавита”, основываясь на многочисленных фактах из разных исторических источников, в деталях рассказывают о письменности в целом и об армянской письменности в частности.
«В фильме представлена богатая письменная культура домаштоцовского периода в Армении», – отметил продюсер фильма Артак Мовсисян. По его словам, создатели фильма попытались рассказать о ранних письменах армян.
Артак Месропян сообщил также, что фильм “От наскальных надписей и рисунков до алфавита” переводится на английский язык, после чего авторы планируют снять фильм о Месропе Маштоце и его труде.