Հայաստանն ընդգրկվել է մասամբ կենսունակ կամ կայուն տեղեկատվական համակարգ ունեցող երկրների խմբում։ Այդ մասին ասվում է IREX ամերիկյան հաստատության եվրասիական տարածաշրջանի մի շարք երկրների՝ լրատվական դաշտի ու տեղեկատվական քաղաքականության մասին զեկույցում:
Խմբում ընդգրկված են նաև Մոնտենեգրոն, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Ալբանիան, Ուկրաինան, Մոլդովան և Կոսովոն: Վերջինս ունի խմբի ամենաբարձր ցուցանիշը՝ 24 միավոր, որին հաջորդում են 23 միավոր ունեցող ՀՀ-ն ու Մոլդովան: Նրանց հաջոդում են 22 միավորով Ալբանիան և Ուկրաինան, իսկ վերջին տեղում են 21 միավորով Հյուսիսային Մակեդոնիան ու Մոնռտենեգրոն:
2020-ին Հայաստանում արձանագրված 2 հիմնական զարգացումները՝ Covid-19-ը և ղարաբաղյան պատերազմը, իրենց ազդեցություննեն ունեցել լրատվական դաշտի և մամուլի ազատություն վրա, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Զեկույցը հիմնված է IREX-ի առաջ քաշած Vibrant Information Barometer (VIBE)՝ Կենսունակ տեղեկատվության բարոմետր հետազոտության հիման վրա, որն իրենից ներկայացնում է տարեկան ուսումնասիրություն եվրասիական երկրներում տեղեկատվության տրամադրման, տարածման, սպառվման և օգտագործման մասին: Հետազոտությունը կազմված է տեղական առաջատար լրատվամիջոցների մի խումբ լրագրողների, խմբագիրների և մեդիա ոլորտի մասնագետների գնահատականների հիման վրա:
Հայաստանի զեկույցի շուրջ բանախոսները համակարծիք են, որ հաշվետու տարին հագեցած էր ապատեղեկատվությամբ ու ատելության հռետորաբանությամբ: 2020-ին Հայաստանում մեծ էր նաև հանրային բևեռացումը, հատկապես նոյեմբերի զինադադարի կնքումից հետո: Չնայած բանախոսները համաձայն են, որ ընդհանուր առմամբ ազատ խոսքը մեծ կորուստներ չի կրել, Covid-19-ի հետ կապված իրադրությունը մեծ փորձություն էր ՀՀ իշխանությունների համար մամուլի ազատության հարցում:
Հետազոտվող երկրի վերջնական միջին ցուցանիշը ձևավորվում է չորս հիմնական ոլորտների ուսումնասիրությունից, որոնք ներառում են տեղեկատվության որակի, տարածման խողովակների, սպառման ու ներգրավվածության, վարքագծի վրա տեղեկատվության ազդեցության չափորոշիչները: Այս ցուցանիշների հետազոտման արդյունքում երկրները բաժանվել են չորս պայմանական խմբերի՝ անկենսունակ/ձախողված տեղեկատվական համակարգ (0-10 միավոր), ոչ զգալի չափով կենսունակ /թույլ տեղեկատվական համակարգ (11-20), մասամբ կենսունակ / կայուն տեղեկատվական համակարգ (21-30) և խիստ աշխույժ / զարգացած տեղեկատվական համակարգ (31-40):
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանը հետազոտվող 4 հիմնական ասպարեզներից լավագույն արդյունք է գրանցել տեղեկատվության տարածման ցուցանիշում՝ ստանալով 28 միավոր: Ընդհանուր առմամբ, ըստ զեկույցի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքները Հայաստանում համարժեք են երկրի ներկայիս կարիքներին, իսկ տեղեկատվություն ստանալու օրենսդրությունը հիմնականում համապատասխանում է միջազգային ստանդարտներին: Լրատվամիջոցներն ավելի ու ավելի շատ են օգտվում իրենց իրավունքներիից, նշված է զեկույցում: Սակայն զեկույցն ընդգծում է նաև, որ լրատվամիջոցների սեփականության, դրանց թափանցիկության և խմբագրական քաղաքականության վրա ազդեցության ոլորտներում չի արձանագրվել որևէ բարելավում:
Ուսումնասիրության ենթարկված մնացած պետություններն ընդգրկվել են ոչ զգալի չափով կենսունակ կամ թույլ տեղեկատվական համակարգ ունեցող երկրների շարքում, որոնց թվում են Ադրբեջանը, Բելառուսը, Սերբիան, Ռուսաստանը, Բոսնիա Հերցեգովինան և Վրաստանը: Վերջինս 19 միավորով խմբի առաջատարն է, որին հաջորդում են Բոսնիա Հերցեգովինան՝ 18 միավորով, այնուհետև ՌԴ, Սերբիան, Բելառուսը՝ 15 միավորով: Ադրբեջանը 11 միավորով խմբի վերջին տեղում է:

IREX (Совет международных научных исследований и обменов) опубликовал результаты нового исследования Vibrant Information Barometer (VIBE), согласно которому Армения входит в группу стран с частично жизнеспособной стабильной информационной системой.
В исследовании подчеркивается несколько факторов: международный финансовый спад, утаивание информации правительствами и дезинформация в связи с пандемией коронавируса и как это затронуло СМИ и информационный сектор в 13 странах Европы и Евразии.
Согласно отчету IREX, два основных события в Армении за последний год – пандемия коронавируса и война в Нагорном Карабахе – оказали влияние на СМИ и свободу прессы в стране.
Окончательный средний показатель по исследуемой стране формируется на основе изучения четырех основных областей, которые включают критерии качества информации, каналы распространения, потребление и вовлеченность, а также влияние информации на поведение. В результате изучения этих показателей страны были разделены на четыре условные группы: нежизнеспособная / неэффективная информационная система (0-10 баллов), не очень жизнеспособная / слабая информационная система (11-20), частично жизнеспособная / стабильная информационная система (21-30) и очень активная / развитая информационная система (31-40).
Согласно отчету, Армения получила в общей сложности 23 балла, заняв свое место в группе стран с частично жизнеспособной или стабильной информационной системой, в которую также входят Черногория, Северная Македония, Албания, Украина, Молдова и Косово. У последней самый высокий показатель в группе – 24 балла, за ней следуют Армения и Молдова с 23 баллами. За ними следуют Албания и Украина с 22 очками, а на последнем месте Северная Македония и Черногория с 21 баллом.
Выступающие по докладу об Армении согласны с тем, что отчетный год был полон дезинформации и разжигания вражды. В 2020 году в Армении было много общественного протеста, особенно после прекращения огня в Нагорном карабахе в ноябре. Хотя отмечается, что свобода слова в целом не сильно пострадала за последний год, ситуация с коронавирусом стала серьезным испытанием для властей Армении в отношении свободы прессы.
Согласно отчету, из четырех основных изученных областей Армения показала лучший результат по индексу распространения информации, получив 28 баллов. В целом, согласно отчету, ИТ-инфраструктура в Армении соизмерима с текущими потребностями страны, а законодательство о получении информации в целом соответствует международным стандартам. В докладе говорится, что СМИ все активнее используют свои права. Однако в отчете подчеркивается, что не произошло никаких улучшений в сфере владения СМИ, прозрачности и редакционной политики.
Остальные исследованные страны включены в список стран с недостаточно жизнеспособными или слабыми информационными системами, включая Азербайджан, Белоруссию, Сербию, Россию, Боснию и Герцеговину и Грузию. Последняя лидирует в группе с 19 очками, за ней следуют Босния и Герцеговина с 18 очками, за ней следуют Россия, Сербия и Беларусь с 15 очками. Азербайджан занимает последнее место в группе с 11 очками.