Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունն իրականացնում է «Ապագայի գործընկեր-դպրոցներ» համաշխարհային ծրագիրը: Այդ ծրագրի շրջանակներում դասավանդման ոլորտում աջակցություն կտրվի այն դպրոցներին, որոնք բարձր արդյունքներ ունեն:
Այդ ծրագրի նպատակն է` ստեղծել 1000 դպրոցներից բաղկացած գլոբալ ցանց, որտեղ աշակերտները շատ լավ կրթություն կստանան: Ուշադրության կենտրոնում է լինելու օտար լեզուների, մասնավորապես` գերմաներենի դասավանդումը:
«Ապագայի գործընկեր-դպրոցներ» ծրագրին օժանդակում է Գյոթեի ինստիտուտը:
Հայաստանում արդեն ընտրվել է Արմավիրի մարզի Սարդարապատի միջնակարգ դպրոցը: Հայկական դպրոցի հետ համաձայնագիրը կկնքի Վրաստանում Գյոթեի Ինստիտուտի ներկայացուցչությունը: Ստորագրման արարողությանը ներկա կլինեն Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Անդրեա Վիկտորինան, Կրթության եւ գիտության նախարարության ներկայացուցիչները: Արարողությունը տեղի կունենա Սարդարապատի դպրոցում

Министерство иностранных дел Германии осуществляет всемирную программу “Школы-партнеры будущего”. В рамках этой программы будет оказано содействие в сфере преподавания тем школам, которые имеют высокие результаты.
Целью этой программы является создание глобальной сети из 1000 школ, где ученики получат очень хорошее образование. В центре внимания будет преподавание иностранных языков, в частности, немецкого языка.
Программу “Школы партнеры будущего” поддерживает Институт Гете.
В Армении уже выбрана Сардарапатская средняя школа в Армавирской области. Соглашение с армянской школой заключит представительство Института Гете в Грузии. На церемонии подписания соглашения будут присутствовать посол Германии в Армении Андреа Викторина, представители Министерства образования и науки. Церемония пройдет в Сардарапатской школе.