15 Հուլիս 2021 - 13:32 AMT
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումները տեղի կունենան Վենետիկում` հոկտեմբերի 8-10-ը, տեղեկացնում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը։
Բացի մրցանակի շնորհման արարողությունից, որի ընթացքում հայտնի կդառնա 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը, և Aurora Dialogues քննարկումներից, հյուրերն ու մասնակիցները, այդ թվում՝ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամները, «Ավրորայի» հերոսներն ու «Ավրորա» համայնքի այլ ներկայացուցիչներ, լայն հնարավորություն կունենան ուսումնասիրելու տեղի հայկական հարուստ ժառանգությունը:
«Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունն առաջին անգամ տեղի կունենա Եվրոպայում, ինչն էլ կընդգծի սերտ կապը համաշխարհային կարևորության մշակութային այս կենտրոնի և «Ավրորայի» գաղափարի միջև, որը խորապես արտահայտում է հարգանքը մարդկային կյանքի հանդեպ, ինչի կրողն է յուրաքանչյուր հայ և «Ավրորա» համաշխարհային շարժման յուրաքանչյուր անդամ: Սա կլինի նաև «Ավրորա» մրցանակի շնորհման առաջին ոչ առցանց արարողությունը կորոնավիրուսի համավարակի բռնկումից հետո:
2020 թ. հոկտեմբերի 19-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը նշում էր իր հնգամյակը՝ Նյու Յորք քաղաքում անցկացնելով առցանց միջոցառում, որը նվիրված էր «Ավրորայի» առանցքային գաղափարին՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ»: Նյու Յորքի հանրային գրադարանից ուղիղ հեռարձակվող միջոցառման հատուկ հյուրն էր «Ավրորայի» համահիմնադիր, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը, որը կյանքից հեռացավ 2021 թ. ապրիլին:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը վերափոխում է հայկական փորձառությունը համաշխարհային շարժման՝ հենվելով «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարի վրա: Շատ ուրախ եմ, որ 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը տեղի կունենա հայկական ժառանգության ամենակարևոր օջախներից մեկում՝ Վենետիկում, կարևորելով մեր ներկայությունը Եվրոպայում անցած տարի ԱՄՆ-ում կայացած միջոցառման հաջողությունից հետո: «Ավրորան» շարունակում է հաջողությամբ առաջ տանել մարդասիրական մոտեցումները, և մենք անհամբեր սպասում ենք «Ավրորա» համայնքի ներկայացուցիչների հետ փառաբանելու մերօրյա հերոսներին ու արժանին մատուցելու նրանց՝ կատարած աշխատանքի համար»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Միևնույն ժամանակ շարունակվում է 2022 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի համար առաջադրումների փուլը: Մինչև 2021 թ. հոկտեմբերի 31-ը յուրաքանչյուր ոք կարող է առաջադրել թեկնածուներ, որոնք, ըստ նրանց, հաղթահարել են լուրջ մարտահրավերներ ուրիշներին օգնելու համար:

The Aurora Humanitarian Initiative has announced that the 2021 Aurora Prize events will take place in Venice, Italy, on October 8-10. In addition to the Ceremony, during which the 2021 Aurora Prize Laureate will be named, and the Aurora Dialogues, there will be ample opportunities for the guests and participants, including members of the Aurora Prize Selection Committee, Aurora Humanitarians, and other representatives of Aurora’s community, to explore the rich Armenian legacy of this location.
The 2021 Aurora events in Venice will mark the first time the Aurora Prize Ceremony takes place in Europe and will highlight the extensive connection between this universally important cultural site and the spirit of Aurora, with its deeply embedded respect for the human life shared by every Armenian and every member of Aurora global movement alike.
The first Armenian communities were established in the region centuries ago, and the history of their successful development and integration echoes the complex and compound identity defining the modern Armenian people and their global impact. No matter where they were born, from Yerevan to Los Angeles, from Beirut to Moscow, all Armenians possess an acute understanding of the importance of kindness, humanity, and gratitude, strongly reflected in Aurora’s vision.
In the meantime, nominations are still open for the 2022 Aurora Prize for Awakening Humanity. Until October 31, 2021, any person can submit a nomination for candidates they believe have overcome great personal challenges to help others.
The Aurora Humanitarian Initiative is a foundation that seeks to address on-the-ground humanitarian challenges around the world with the focus on helping the most destitute. Its mission is rooted in the Armenian history as the Initiative was founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors and strives to transform this experience into a global movement.