Շուշիի ուղղությունից հուլիսի 15-ին արձանագրված կրակահերթերի վերաբերյալ սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունները ստուգելու նպատակով Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի աշխատակազմի կողմից իրականացվել է միջադեպի վերաբերյալ փաստերի հավաքագրում։
ՄԻՊ ներկայացուցիչները եղել են Ստեփանակերտի Արմենավան թաղամասում, բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում հաստատվել է փաստը, որ մոտավորապես ժամը 17:00-ին ադրբեջանական կողմը 4-5 անգամ կարճ կրակահերթ է արձակել ինքնաձիգից։
Տեղեկությունը հաստատել են նաև պետական լիազոր մարմինները:
Միջադեպի մասին տեղեկացվել են ռուսական խաղաղապահ ուժերը։
«Առողջապահության նախարարությունից և Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալից ստացված տեղեկություններով՝ միջադեպի հետևանքով տուժածներ չկան։
Ադրբեջանական կողմը, կոպտորեն խախտելով հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունը, վերջին օրերին առավել հաճախ է դիմում սադրիչ գործողությունների` այդ կերպ հետապնդելով խաղաղ բնակչությանը մշտապես ահաբեկելու, վախի ու լարվածության մթնոլորտ ձևավորելու նպատակ։
Միջադեպերի քննության հստակ մեխանիզմների ներդրումը ուղղակի ահրաժեշտություն է ադրբեջանական կողմի նկրտումները զսպելու և սադրանքները բացառելու համար։
Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության դեմ ադրբեջանական ոտնձգությունները ռուս խաղաղապահների և միջազգային հանրության կողմից պետք է արժանանան համապատասխան գնահատականի` այդ թվում հրապարակային»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունն առ այն, թե իբր հուլիսի 13-ին՝ ժամը 21:34-21:45-ի սահմաններում ՊԲ ստորաբաժանումները գնդացիրներով և ինքնաձիգերով կրակ են բացել Շուշիի մատույցներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունն իրականությանը չի համապատասխանում:

С целью проверки распространенной в социальных сетях информации о стрельбе из оккупированного азербайджанцами карабахского Шуши 15 июля сотрудниками офиса защитника прав человека Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) были собраны факты об инциденте.
Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян сообщил, что представители защитника прав человека посетили Арменаванский район Степанакерта, и во время встречи с жителями было подтверждено, что около 17:00 азербайджанцами со стороны Шуши были выпущены 4-5 автоматных коротких очередей. Информацию подтвердили и в государственных уполномоченных органах.
Об инциденте было сообщено российским миротворческим силам. По информации Минздрава и Степанакертского военного госпиталя, пострадавших нет.
«Азербайджанская сторона, грубо нарушая трехстороннее заявление о прекращении огня, в последние дни прибегает к более провокационным действиям, преследуя тем самым цель постоянного запугивания гражданского населения, создания атмосферы страха и напряженности», – отметил омбудсмен.
По его словам, внедрение четких механизмов расследования инцидентов является необходимостью, чтобы обуздать устремления азербайджанской стороны и исключить провокации.
Посягательства Азербайджана на физическую и психическую неприкосновенность народа Арцаха должны получить соответствующую оценку со стороны российских миротворцев и международного сообщества, в том числе публично, подчеркнул Степанян.
Ранее министерство обороны Республики Арцах сообщило, что заявление, распространенное министерством обороны Азербайджана о том, что подразделения Армии обороны Арцаха 13 июля с 21:34 до 21:45 якобы вели огонь по азербайджанским позициям на окраине Шуши, не соответствует действительности.