«Microsoft» ընկերությունը երկարացրել է «Երեւակայության գավաթ» (Imagine Cup) մրցույթի հայտերի ընդունման ժամկետը մինչեւ ապրիլի 10-ը: Հետաքրքրությունը «Երեւակայության գավաթ» մրցույթի հանդեպ մեծ էր, հատկապես ուսանողների շրջանում, եւ մենք որոշեցինք երկարացնել հայտերի ընդունումը մինչեւ 2009 թվականի ապրիլի 10-ը»,-չորեքշաբթի մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում «Microsoft» ընկերության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը: Նրա խոսքերով, «Երեւակայության գավաթ» մրցույթը թույլ կտա ուսանողներին ու երիտասարդ մասնագետներին դրսեւորել իրենց:
«Երեւակայության գավաթ» մրցույթը մեկնարկել է 2008 թվականի դեկտեմբերի 10-ին: «Երեւակայության գավաթը» (Imagine Cup) աշխարհի խոշորագույն տեխնոլոգիական մրցույթներից մեկն է, որն անցնում է մի քանի կատեգորիաներով: Մրցույթին կարող են մասնակցել ծրագրավորողներ, էնտուզիաստներ եւ ստեղծագործ մտածելակերպ ունեցող ուսանողներ, անհատապես կամ թիմով: Մրցույթի հիմնական թեման տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով արդիականության բարդ խնդիրների լուծումն է:
Ինչպես հաղորդել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, այս տարի մրցույթի շրջանակներում 2 թեմա է առաջարկվել` առաջինը համակցվում է միջազգային «Պատկերացրու աշխարհը, որտեղ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները օգնում են աշխարհի հրատապ խնդիրների լուծմանը» եւ տեղական «Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացում` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով»: Ըստ Ենգիբարյանի, արդյունքները կամփոփվեն 2009 թվականի մայիսին, իսկ հաղթողները կմեկնեն Եգիպտոսի մայրաքաղաք Կահիրե, որտեղ 2009թ. հունիսին կանցնի մրցույթի եզրափակիչ փուլը:

18 Март 2009 - 10:24 AMT
Компания Microsoft продлила прием заявок на участие в конкурсе Imagine Cup до 10 апреля. «К конкурсу Imagine Cup был проявлен большой интерес, в частности, со стороны студентов, поэтому мы решили продлить прием заявок на участие в конкурсе до 10 апреля 2009 года», – сообщил в среду на пресс-конференции директор компании Microsoft в Армении Григор Барсегян. По его словам, конкурс Imagine Cup даст возможность студентам, молодым специалистам проявить себя.
Конкурс Imagine Cup стартовал 10 декабря 2008 года. Imagine Cup – это крупнейшее в мире студенческое технологическое соревнование, которое проходит сразу по нескольким категориям. В нем могут принять участие программисты, энтузиасты и все творчески настроенные студенты, в команде или индивидуально. Основная тема Imagine Cup – решение сложнейших проблем современности с помощью IT.
Как сообщил директор Фонда «Инкубатор предприятий» (Enterprise Incubator Foundation- EIF) Баграт Енгибарян, в этом году в рамках конкурса были предложены 2 темы: «Представьте себе мир, где технологии помогают в решении важнейших современных мировых проблем» – на международном уровне и «Развитие туризма в Армении посредством информационных технологий» – на местном уровне. По словам Енгибаряна, итоги будут подведены в мае 2009 года, а победители поедут в столицу Египта Каир, где в июне 2009 пройдет финал Imagine Cup.