ՄԻՊ Արման Թաթոյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով իրավիճակի սրմանը Երասխի հատվածում, նշել է, որ հանցավոր են այդ հատվածում վերջին օրերին ադրբեջանական զինված ուժերի կրակոցները, որոնք ձեռք են բերում պարբերական բնույթ:
Նշվում է, որ այդ մասին են վկայում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունները և Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղվող ահազանգերը:
«Կրակոցների հանցավոր լինելն ակնհայտ է ՀՀ սահմանային մյուս հատվածներում՝ բնակավայրերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրահրած կրակոցների ֆոնին և նաև ապացուցվում է այն փաստով, որ Երասխի հատվածում հուլիսի 14-ին զոհվել է ՀՀ զինված ուժերի ծառայող»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հուլիսի 19-ի ուշ երեկոյան և 20-ի գիշերը, մինչև ժամը 02։00, ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակել են հրաձգային զինատեսակներից, առանց ականանետերի կիրառման, գնդակոծել հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերը:
Մի քանի ժամ տևած ինտենսիվ փոխհրաձգության հետևանքով հայկական կողմից հրազենային վիրավորում է ստացել Երասխ համայնքի ղեկավար Ռադիկ Օղիկյանը, ով այդ պահին կազմակերպում էր ադրբեջանցիների գործողությունների արդյունքում տեղանքում բռնկված հրդեհը մարելու աշխատանքները։ ՀՀ զինված ուժերը հայտարարում է, որ շփման գծի որևէ փոփոխություն թույլ չի տալու:

The shootings of the Azerbaijani Armed Forces near Armenia's Yeraskh community in recent days are criminal, and they are becoming regular, the Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan said Monday, July 19.
"The criminality of these shootings is obvious against the background of Azerbaijani shootings in other bordering parts of the Republic of Armenia, near communities, further evidenced by the fact that a serviceman of the Armenian Armed Forces was killed on July 14 near Yeraskh," Tatoyan said in a statement.
The head of Armenia's Yeraskh community, Radik Oghikyan, was injured in Azerbaijan's shooting from across the border late on July 19, the Ministry of Defense said earlier. The Ministry added that the Azerbaijani military used various caliber weapons, including grenade launchers, to shell the Armenian positions on July 19-20.
Head of Geghamasar community Hakob Avetisyan confirmed later that the Azerbaijani military also opened fire in the vicinity of the border settlements of Armenia's Gegharkunik province throughout the night of July 19-20.