Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում շնորհավորել է «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու կապակցությամբ և հայտարարել, որ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» պատրաստ է ատելության խոսքից զերծ աշխատանքի ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ արտախորհրդարանական ուժերի հետ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն Ազգային ժողովում ու Ազգային ժողովից դուրս տրամադրված է կառուցողական, փոխադարձ հարգանքի հիման վրա հիմնված աշխատանքի՝ հանուն երկրի անվտանգության ու բարեկեցության», – ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է, որ պատրաստ են համագործակցային, ատելության խոսքից, վիրավորանքից, արժանապատվությունը նվաստացնող բառապաշարից զերծ աշխատանքի ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ արտախորհրդարանական ուժերի հետ։
«Կառավարությունը և խորհրդարանական մեծամասնությունն ընդունում են ՍԴ ուղերձը ատելության խոսքի վերաբերյալ, և կձեռնարկեն քաղաքական, իրավական անհրաժեշտ միջոցները երկիրն ու ժողովրդին ատելության խոսքից, վիրավորանքից զերծ պահելու համար»,-ասել է կառավարության ղեկավարը։
Հունիսի 20-ի խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների արդյունքում «Քաղաքացիական պայմանագիրը» 8-րդ գումարման ԱԺ-ում կունենա 71 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 7 մանդատ։

И.о. премьер-министра Никол Пашинян поздравил оппозиционные блоки «Армения» и «Честь имею» с прохождением в парламент. 22 июля на заседании правительства Пашинян заявил, что внеочередные парламентские выборы в Армении прошли в соответствии с демократическими стандартами, и окончательные результаты выборов отражают волю армянского народа.
«Партия «Гражданский договор» привержена конструктивной, взаимоуважительной работе в Национальном собрании и за его пределами во имя безопасности и процветания страны», – сказал он.
Пашинян отметил, что они готовы сотрудничать как с парламентскими, так и с внепарламентскими силами, без языка вражды, оскорблений и унижающей достоинство лексики.
«Хочу подчеркнуть, что впервые в истории Армении выборы стали средством преодоления внутриполитического кризиса, в то время как в прошлом мы привыкли к практике возникновения политического кризиса в результате выборов», – сказал он.
Пашинян поздравил всех с проведением свободных и конкурентных парламентских выборов в кризисных условиях.
Национальное собрание 8-го созыва будет состоять из 107 депутатов. Партия «Гражданский договор» получила 71 мандат, блок «Армения» – 29 мандатов, блок «Честь имею» – 7 мандатов.