Առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ երկրում կորոնավիրուսի դեպքերի աճի միտում կա։
«Վերջին օրերի ընթացքում կորոնավիրուսային հիվանդության դեպքերի որոշակի աճի տենդենց է գրանցվում, բայց շատ փոքր տեմպերով: Սակայն եթե անցած շաբաթ գրանցվում էր օրական առավելագույնը մինչև 200 դեպք, արդեն այս շաբաթ հատել ենք 200-ը, այսօր 225 դեպք է գրանցվել»,- ասել է նա։
Կանխատեսվում է, որ աճի միտումը կշարունակվի:
Հուլիսի 22-ի դրությամբ հիվանդանոցային բուժում է ստանում 606 մարդ, որից 282-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, իսկ 48-ինը՝ ծայրահեղ ծանր։
Փոխնախարարը, հաշվի առնելով հարևան երկրներում լարված համաճարակային վիճակը, զգոնության կոչ է արել և հորդորել պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ։ Նա նշել է, որ միջինում օրական 5000 մարդ է պատվաստվում։
Նանուշյանի խոսքով՝ այն երկրներում, որտեղ պատվաստված քաղաքացիների տոկոսը մեծ է, հիմնականում հոսպիտալացումներն ու մահերը գրանցվում են այն անձանց մոտ, որոնք պատվաստված չեն:
Հուլիսի 22-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսի 225 նոր դեպք, վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 228,161-ի: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 4575 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1111։ Կորոնավիրուսից փաստացի բուժվողների թիվն աճել է՝ հասնելով 3797-ի։

В Армении наблюдается тенденция роста числа случаев заражения коронавирусом. Об этом заявила на заседании правительства 22 июля заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян.
«Если на прошлой неделе мы регистрировали до 200 случаев, то на этой неделе они уже перевалили за 200. Вчера было 220 случаев, сегодня уже 225 случаев. По нашим прогнозам, в ближайшие дни рост сохранится. В настоящее время лечение получают 3790 пациентов, 606 – стационарно, 282 пациента находятся в тяжелом состоянии, 48 – в критическом», – сообщила Нанушян.
Она призвала население быть бдительнее и сделать прививки до того, как новая волна усилится. По словам замминистра, в стране ежедневно делается более 5000 прививок против коронавируса.
Нанушян добавила, что в странах, где высок процент вакцинированных граждан, в основном госпитализации и смерти регистрируются среди непривитых.
22 июля, по состоянию на 11:00, в Армении было подтверждено 225 новых случаев коронавируса, в результате чего общее число инфицированных достигло 228,161 человека. Всего от коронавируса умерло 4575 человек, по другим причинам – 1113. Число людей, фактически получающих лечение от коронавируса, увеличилось до 3797.