Համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գործածման արդիականությունն ամեն տարի աճում է` թույլ տալով ավելացնել աշխատանքի արդյունավետությունը եւ նվազեցնելով ծախսերը գործունեության ցանկացած ոլորտում, այդ թվում նաեւ Հայաստանի ներքին շուկայում: Դրանից ելնելով` Microsoft-ը «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» Ֆոնդի հետ համատեղ շահագործման է հանձնել BizPark նոր նախագիծը: «Նախագծի իմաստը կայանում է նրանում, որպեսզի նորաստեղծ ընկերություններին օգնենք դուրս գալ շուկա»,- Հայաստանում Microsoft ընկերության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը:
Նրա խոսքով, BizPark ծրագիրը հատուկ նախատեսված է IT ոլորտի սկսնակ ընկերություններին աջակցելու համար` Microsoft-ի գործիքների եւ տեխնոլոգիաների մեջ արագ մուտքի «express access»-ի տրամադրում, start-up-երի տրամադրում Microsoft ցանցի գործընկերներին եւ միջազգային հանրությանը, տեխնոլոգիաների մշակման կամ ծառայությունների մատուցման գծով առաջարկների ստացում:
«Այդ նախագծի շրջանակներում Microsoft-ն իր ծրագրային ապահովումն անվճար կհատկացնի online ԾԱ start-up-երին»,- ասել է Բարսեղյանը: BizPark-ի մասնակիցներին Microsoft ընկերությունը կտրամադրի մշակման գործիքների ամբողջական հավաքածու եւ անսահմանափակ լիցենզիա` իրենք մթերքի սերվերային տարբերակների օգտագործման համար: Բացի այդ, այդ ծրագրի բոլոր մասնակիցները մասնագիտական տեխնիկական աջակցություն կստանան Microsoft-ից, իսկ երկրորդը` Microsoft-ն այդ ընկերություններին անվճար հիմունքներով լիցենզիաներ է հատկացնելու մի շարք մթերքների համար, այդ թովւմ` online ռեժիմով:
Ինչպես հաղորդել է Microsoft ընկերության տնօրենը, նախագծին կարող են մասնակցել ծրագրային ապահովման վրա հիմնված ծրագրային մթերք կամ խառայություն մշակող ընկերությունները: Եթե ընկերությունը միաժամանակ զարգացնում է բիզնեսի մի քանի տեսակ, ապա BizPark-ի շ-ջանակներում ստացված լիցենզիաները կարող են օգտագործվել քանակական մթերքների եւ ծառայությունների, բայց ոչ` այնպիսի ծառայությունների համար, ինչպիսիք են հոստինգը, վեբ-կայքերի դիզայնը, համակարգային ինտեգրացիան, ԾԱ աուտսորսինգային մշակումը: Բացի դրանից, ընկերությունը պետք է մասնավոր լինի, բիզնեսում լինի ոչ ավել, քան 3 տարի եւ տարեկան ոչ ավել, քան $500 հազ. եկամուտ ունենա: Ձեռներեցները, որոնք դեռեւս գտնվում են իրավաբանական անձի գրանցման փուլում, նույնպես կարող են մասնակցել ծրագրին:
Առաջին երկրները, որտեղ կիրառվեց BizPark նախագիծը, դարձան Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Ռուսաստանը եւ Հյուսիսային Եվրոպայի պետությունները: Գրիգոր Բարսեղյանի խոսքով, BizPark ծրագիրն այսօր գործում է աշխարհի ավելի քան 60 երկրներում:

18 Март 2009 - 12:53 AMT
В условиях мирового кризиса актуальность использования информационных технологий растет ежедневно, позволяя увеличивать эффективность работы и уменьшая затраты в любой сфере деятельности, в том числе и на внутреннем рынке Армениии. Исходя из этого, Microsoft совместно с Фондом “Инкубатор предприятий” запустил новый проект BizSpark. «Смысл проекта заключается в том, чтобы помочь новосозданным компаниям с выходом на рынок», – сказал директор компании Microsoft в Армении Григор Барсегян.
По его слова, программа «BizSpark» специально предусмотрена для содействия начинающим компаниям IT сферы: предоставление «express access» быстрого вхождения в инструменты и технологии Microsoft, представление стартапов партнерам сети Microsoft и международному сообществу, получение предложений относительно обработки технологий или по линии предоставления услуг.
«В рамках этого проекта Microsoft бесплатно предоставит свое программное обеспечение стартапам, разрабатывающим онлайновое ПО», – сказал Барсегян. Участникам BizSpark корпорация Microsoft предоставит полный набор инструментов разработки и неограниченную лицензию на использование серверных версий своих продуктов. Кроме того, все участники этой программы получат профессиональную техническую поддержку Microsoft, а во-вторых – этим компаниям Microsoft на бесплатной основе будет предоставлять лицензии для ряда продуктов, проводить тренинги, в том числе в режиме online.
Как сообщил директор компании Microsoft , участвовать в проекте могут компании, разрабатывающие программный продукт или услугу, основанную на программном обеспечении. Если компания развивает одновременно несколько видов бизнеса, то лицензии, полученные в рамках BizSpark, могут использоваться в рамках разработки тиражируемых продуктов и сервисов, но не могут – для оказания услуг, таких как хостинг, дизайн веб-сайтов, системная интеграция, аутсорсинговая разработка ПО. Кроме того, компания должна быть частной, находиться в бизнесе не более 3 лет и иметь годовой доход не более $500 тыс. Предприниматели, которые только находятся в процессе регистрации юридического лица, также могут участвовать в программе.
Первыми странами, где был запущен проект BizSpark, стали Великобритания, Германия, Россия и государства Северной Европы. По словам Григора Барсегян программа «BizSpark» на сегодняшний день действует более чем в 60 странах мира.