Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնել են Մոսկվայի միջնորդությամբ դադարեցնել կրակը։ Այդ տեղեկությունը հաստատել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայություն, հայտնում է Araratnews.am-ը։
Նախարարությունում հաստատել են, որ հրադադարը պետք է հաստատվեր տեղական ժամանակով ժամը 10։00-ից, տեղեկացնելով, որ այժմ սահմանին իրավիճակը համեմատաբար կայուն է։
Ավելի վաղ հայտարարվեց, որ Բաքուն համաձայնել է Մոսկվայի միջնորդությամբ դադարեցնել կրակը սահմանագծին՝ սկսած Երևանի ժամանակով 10:00-ից։ ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը հայտնել էր, որ Ժամը 10:30-ի դրությամբ կրակում են Գեղարքունիքի գյուղերի ուղղությամբ։
ՊՆ-ից ևս հաստատել են, որ այս պահին կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը հիմնականում կատարվում է։
Ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում սկսված մարտական գործողությունների ընթացքում երկուստեք կիրառվել են հրաձգային զինատեսակներ և ականանետեր։ Ընդ որում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից ականանետային կրակ է բացվել՝ ի պատասխան հակառակորդի կողմից ականանետերի կիրառման։
Շփման գիծը չի փոփոխվել, սահմանային իրադրությունը գտնվում է ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների վերահսկողության ներքո։
Հուլիսի 28-ին ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից նախաձեռնած հարձակումից հետո ծավալված մարտական գործողությունների արդյունքում, ժամը 08։30-ի դրությամբ, հայկական կողմն ունի 3 զոհ, ևս 2 զինծառայող վիրավոր է:

Армения и Азербайджан при посредничестве российской стороны договорились о прекращении огня на армянсо-азербайджанской границе. Об этом сообщает МИД РА, пишет Araratnews.am.
В ведомстве подтвердили, что прекращения огня должно было быть установлено в 10:00 по Еревану, сообщив, что сейчас ситуация на границе относительно стабильна.
Минобороны Армении также подтвердило, чтопри посредничестве командования миротворческих войск РФ достигнута договоренность о восстановлении режима прекращения огня на северо-восточном направлении линии соприкосновения армяно-азербайджанских войск.
«В ходе боевых действий, начавшихся в результате азербайджанской провокации, стороны применили стрелковое оружие и минометы. При этом, подразделения Вооруженных сил Армении открыли минометный огонь в ответ на применение противником минометов.
Изменений на линии соприкосновения не произошло, пограничная ситуация находится под контролем подразделений ВС Республики Армения», – говорится в сообщении МО РА.
Ранее Азербайджан также подтвердил, что принял инициативу российской стороны об объявлении прекращения огня на армяно-азербайджанской государственной границе с 10:00 по ереванскому времени.