28 Հուլիս 2021 - 08:05 AMT
Հուլիսի 17-24-ը Երևանի Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում առցանց ռեժիմով անցկացվել է «Ֆիզիկա» առարկայի 51-րդ միջազգային օլիմպիադան, որտեղ ՀՀ ներկայացուցիչները 4 մեդալ են նվաճել, այդ թվում՝ ոսկի։
Առարկայական ստուգատեսը, որը կայացել է երկու փուլերով՝ փորձնական և տեսական, կազմակերպել էր Լիտվան (ք․ Վիլնյուս): Օլիմպիադային մասնակցել է 76 երկրի մոտ 400 աշակերտ։
Հայաստանի թիմը ներկայացել է 4 աշակերտով. Հայաստանի թիմի բոլոր մասնակիցներն արժանացել են մեդալների։ Ոսկե մեդալ է ստացել Արտաշես Գյոլեցյանը, արծաթե մեդալ՝ Դավիթ Գյուլամիրյանը, բրոնզե մեդալներ՝ Ռուբեն Կարախանյանն ու Հակոբ Չախոյանը:
Նրանք սովորում են 12-րդ դասարանում. Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցից՝ Արտաշես Գյոլեցյանը, Ռուբեն Կարախանյանն ու Հակոբ Չախոյանը, «Քվանտ» վարժարանից՝ Դավիթ Գյուլամիրյանը։ Հայաստանի թիմը ղեկավարել են Ա․ Շահինյանի անվան դպրոցի ուսուցիչներ Մեխակ Հայրապետյանը և Բիլոր Կուրղինյանը։

All the four Armenian students participating in the International Physics Olympiad have won medals, including one gold, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reports.
The Olympiad was organized by Lithuania to gather more than 450 schoolchildren from 90 countries to show their skills in solving both experimental and theoretical problems.
In particular, Artashes Gyuletsyan from Armenia snatched gold, Davit Gyulamiryan won silver, while Ruben Karakhanyan and Hakob Chakhoyan secured bronze medals. All of them are high school students.
In the previous edition of the International Physics Olympiad, the Armenian team had won five bronze medals.