Համազգային հայ կրթական – մշակութային միության հրատարակությամբ լույս է տեսել «18-33. արդի հայ արձակ» անթոլոգիան: Անթոլոգիան կազմել – խմբագրել են Համազգային հայ կրթական – մշակութային հիմնադրամի նախագահ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն ու գրականագետ Արքմենիկ Նիկողոսյանը:
Անթոլոգիայում ընդգրկվել են արձակագիրներ Հրաչյա Սարիբեկյանի, Մհեր Բեյլերյանի, Համբարձում Համբարձումյանի, Ս-ադա Գրիգորյանի, Հարութ Կբեյանի, Արտավազդ Եղիազարյանի, Արամ Պաչյանի, Սարգիս Հովսեփյանի, Նառա Վարդանյանի, Աննա Դավթյանի, Արեգ Ազատյանի, Լիլիթ Կարապետյանի, Մարիամ Ասրիյանի ստեղծագործությունները:
Անթոլոգիայի կազմողների խոսքերով, նրանք այն գրողներն են, որնց ստեղծագործությունը ոչ միայն բնութագրում է ժամանակակից հայ արձակը, այլեւ պայմանավորում վերջինիս զարգացման ուղղությունը:

Общеармянский образовательный и культурный союз издал антологию “18-30 современная армянская проза”. Составителями и редакторами являются президент Общеармянского образовательно-культурного союза, депутат парламента РА Лилит Галстян и литературовед Аркменик Никохосян.
В антологию вошли произведения ряда современных армянских прозаиков – Рачиа Сарибекяна, Мгера Бейлеряна, Амбарцума Амбарцумяна, Севада Григоряна, Арута Кбеяна, Артавазда Егиазаряна, Арама Пачяна, Саркиса Овсепяна, Нары Варданян, Анны Давтян, Арега Азатяна, Лилит Карапетян, Мариам Асриян.
По словам составителей антологии, это те писатели, творчество которых не только определяет современную армянскую прозу, но и предвещает направление ее развития.