Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակին, տեղեկացրել է, որ իրականացվել է 190,036 պատվաստում, որից միայն օգոստոսի 5-ին՝ 6188։
Նա նշել է նաև, որ հուլիսի 15-ից մինչև օգոստոսի 4-ը 58,108 անձ է պատվաստվել, որոնցից 2096-ը օտարերկրացի։ Նախարարը հավելել է, որ պատվաստվածների մեծամասնությունը, այնուամենայնիվ, տեղաբնակներն են։
Ավանեսյանը հայտնել է նաև, թե ինչպես է օգտագործվելու կորոնավիրուսի դեմ պայքարի և առողջապահական համակարգի բարելավման նպատակով Եվրասիական զարգացման բանկի ՀՀ-ին տրամադրվելիք $3 մլն դրամաշնորհը։
Նա նշել է, որ ամբողջապես կվերակառուցվեն և կվերազինվեն Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի Արմավիրի և Արարատի մասնաճյուղերը։ Այդ գումարով նաև նոր ինֆեկցիոն մասնաշենք կկառուցվի Վանաձորի ԲԿ-ում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստան է ներկրվել կորոնավիրուսային հիվանդության (Covid-19) դեմ AstraZeneca /Vakszevria պատվաստանյութի հերթական խմբաքանակը՝ 50,400 դեղաչափ: Պատվաստանյութը ձեռք է բերվել Covax Facility նախաձեռնության շրջանակում:

6 Август 2021 - 09:19 AMT
Вакцинация в Армении по-прежнему бесплатна и для иностранных граждан, но основная часть вакцинированных – это все же жители Армении. Об этом заявила на заседании правительства 6 августа министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Она напомнила, что раздельная статистика по иностранцам и местным жителям ведется с 15 июля, когда было поставлено требование о том, что иностранцы могут бесплатно вакцинироваться в Армении, только если пробыли здесь 10 дней. С 15 июля по 4 августа вакцинировались 58,108 человек, из них 56,010 – жители Армении, 2096 – иностранцы, пишет Sputnik Армения.
«То есть основная часть вакцинированных – это все же граждане Армении», – добавила Аванесян.
В целом за все время, в Армении вакцинировались чуть больше 190 тысяч человек (190,036), из них почти 6200 вакцинаций – 5 августа.
Аванесян напомнила, что ранее неделе, по заказу Минздрава, были проанализироаны штаммы вируса, которые циркулируют в Армении. Из выборки в 30 образцов 25 принадлежат к дельта-штамму и 5 – к британскому.
По состоянию на 7 июля, в Армению поставлено 272,460 доз вакцины.
Армения уже заключила договор с Китаем на закупку вакцины Sinopharm, а осенью получит две партии американских вакцин – 50 Johnson & Johnson и 300 тысяч Novavax.