19 Մարտ 2009 - 14:01 AMT
Երեւանյան գրախանութների տվյալներով, անցյալ տարվա համեմատ Հայաստանում 2009թ. գրքերի վաճառքի մակարդակն իջել է 20-30 տոկոսով: Դրա պատճառը կարող է լինել ինչպես Ինտերնետի լայնածավալ կիրառությունը, որտեղ տեղակայված է, փաստորեն, ողջ գրականությունը, այնպես էլ ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները: Հայաստանում դասագրքերի պահանջարկը նախկինի պես մեծ է: Մոտ ապագայում սպասվում է նաեւ գրքերի թանկացում, քանի որ գրքերի մեծ մասը Հայաստան է բերվում Ռուսաստանից, որտեղ տպաքանակի կրճատման պատճառով նկատելի է գների բարձրացումը:
Դրա հետ մեկտեղ, ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Լեյպցիգի գրքերի տոնավաճառի մամուլի հետ կապերի գծով բաժնի պետ Հայկե Ֆիշերը, որքան էլ որ դա զարմանալի է, համաշխարհային ճգնաժամը բացասապես չի ազդել գրքերի վաճառքի ծավալների վրա: «Այս տարի Լեյպցիգի գրքերի տոնավաճառին մասնակիցներն ավելի քիչ չէին, քան նախկին տարիներին: Անգամ խոշոր ձեռնարկություններն իրենց վրա զգում են ճգնաժամի հետեւանքները, բայց ոչ` գրքերի աշխարհը»,- նշել է նա:
Լեյպցիգի գրքերի տոնավաճառի մասնակիցների թիվն այս տարի կազմել է 2135 հոգի աշխարհի 38 երկրներից: Ցավոք, նշել է Հայկե Ֆիշերը, Հայաստանից մասնակիցներ չկային: Բայց նա հույս է հայտնել, որ հաջորդ տարի Հայաստանի ներկայացուցիչները նույնպես կմասնակցեն տոնավաճառին:
Ընդհանուր առմամբ տոնավաճառ է այցելել 147 հազ. մարդ, ինչը գրեթե 20 հազ. ավել է, քան անցյալ տարի: «Լեյպցիգի գրքերի տոնավաճառը 2009թ. կատարեց երկու հիմնական խնդիր. առաջինը` իմպուլս հաղորդեց գրքային արդյունաբերության զարգացմանը, եւ երկրորդը` ցույց տվեց, որ այսօր հանրությունը գրքերի կարիք ավելի շատ ունի, քան երբեւէ»,- ասել է Լեյպցիգի գրքերի տոնավաճառի գլխավոր տնօրեն Վոլֆգանգ Մարցինը:

19 Март 2009 - 14:01 AMT
По данным ереванских книжных магазинов, по сравнению с прошлым годом в Армении в 2009 году уровень продажи книг снизился на 20-30 процентов. Причиной этого может быть как широкое пользование Интернетом, где размещена практически вся литература, так и последствия финансово-экономического кризиса. Но спрос на учебники в Армении по-прежнему большой. Также в ближайшем будущем ожидается подорожание книг, так как книги в Армению в большинстве своем привозят из России, где из-за сокращения тиражей уже заметно повышение цен.
Между тем, как заявила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net начальник отдела по связям с прессой Лейпцигской книжной ярмарки Хайке Фишер, как это неудивительно, но мировой кризис не возымел негативного влияние на объемы продаж книг. “В этом году на Лейпцигской книжной ярмарке участников было не меньше, чем в предыдущие годы. Даже крупные предприятия почувствовали на себе последствия кризиса, но не книжный мир”, – отметила она.
Число участников Лейпцигской книжной ярмарки в этом году составило 2135 человек из 38 стран мира. К сожалению, отметила Хайке Фишер, не было участников из Армении. Но она выразила надежду, что в следующем году и представители Армении будут присутствовать на ярмарке.
В целом ярмарку посетило около 147 тыс. человек, что почти на 20 тыс. больше, чем в прошлом году. “Лейпцигская книжная ярмарка в 2009 году выполнила две основные задачи: первая – она дала импульсы для развития книжной промышленности, и вторая – она показала, что общество сегодня нуждается в книгах больше, чем когда-либо”, – сказал генеральный директор Лейпцигской книжной ярмарки Вольфганг Марцин.