19 Մարտ 2009 - 15:59 AMT
Ազգությամբ հայ կանադական երգչուհի Իզաբել Բայրաքդարյանը ելույթ կունենա Օհայոյում կայանալիք Art Song փառատոնին, որի ժամանակ Սերժ Քրաջյանի նվագակցությամբ կկատարի Շուբերտի, Բելլինիի, Բերլիոզի, Ռավելի ստեղծագործությունները:
Առաջիկա համերգին Իզաբելը պատրաստվում է կատարել նաեւ Կոմիտասի կողմից մշակված հայկական ժողովրդական երգեր: «Փառատոնին ես կկատարեմ իմ նախնիների երգերը, որոնք նրանք երգել են իրենց օջախներում: Թեեւ ես ծնվել եմ Լիբանանուն, իմ ծնողները ջանացել են պահպանել հայ լեզուն ու մշակույթն ընտանիքում»,- ասել է երգչուհին:
Իզաբել Բայրաքդարյանը վաղ մանկությունից երգել է Լիբանանի հայկական եկեղեցական երգչախմբում եւ ծնողների հետ Կանադա տեղափոխվելուց հետո շարունակել է ելույթ ունենալ Տորոնտոյի հայկական եկեղեցական երգչախմբում: Միաժամանակ ուսանելով օպերային երգն ու բիոինժեներիան` որպես հիմնական մասնագիտություն` Իզաբելն ընտրեց երգը եւ չսխալվեց: Ուսման ավարտից քիչ առաջ նրա երգեցողությունը Ռավինիայի փառատոնին լսեցին Չիկագոյի Lyric Opera-ի ղեկավարները, եւ արդյունքում երգչուհին հրավիրվեց մասնակցելու Ուիլյամ Բոլկոմի «A View From The Bridge» օպերային:

Канадская певица армянского происхождения Изабель Байракдарян 20 марта выступит на фестивале Art Song в Огайо, на котором исполнит произведения Шуберта, Беллини, Берлиоза, Равеля с аккомпаниатором Сержем Краджяном.
На предстоящем концерте Изабель также собирается исполнить армянские фольклорные песни, обработанные Комитасом. «На фестивале я исполню песни своих предков, которые они пели в своих деревнях и городах. Хотя я родилась в Ливане, мои родители старались сохранить в семье армянский язык и культуру», – сказала певица.
Изабель Байракдарян с раннего детства пела в армянском церковном хоре в Ливане, и после переезда с родителями в Канаду продолжила выступать в армянском церковном хоре Торонто. Одновременно пройдя обучение оперному пению и биоинженерии в качестве основной профессии, Изабель выбрала пение и не ошиблась. Незадолго после окончания учебы ее исполнение услышали руководители чикагской Lyric Opera на фестивале Равинии, и в результате она получила приглашение на участие в опере “A View From the Bridge” Вильяма Болкома.