12 Օգոստոս 2021 - 12:01 AMT
Արմեն Սմբատյանը հետ է կանչվել Իսրայելում ՀՀ դեսպանի պաշտոնից։ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է հրամանագիրը։
«Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը` համաձայն Սահմանադրության 132-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի, ինչպես նաև «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքի 14-րդ հոդվածի 1-ին մասի. Արմեն Սմբատյանին հետ կանչել Իսրայելի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնից»,- ասվում է հրամանագրում:
Արմեն Սմբատյանը Իսրայելում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան է նշանակվել 2018-ի մարտին: Իսրայելում ՀՀ դեսպանի նստավայրը Թել Ավիվն է դարձել 2020-ի փետրվարին: Մինչև այդ նստավայրը Երևանն էր:
44-օրյա պատերազմի ընթացքում, երբ հաստատվեց, որ Իսրայելն Ադրբեջանին զենք է վաճառել, որն օգտագործվել է նաև խաղաղ բնակչության դեմ, հայկական կողմը հետ կանչեց դեսպան Սմբատյանին՝ խորհրդակցությունների: Ավելի ուշ նա վերադսրձել էր իր պարտականությունների կատարմանը։

12 Август 2021 - 12:42 AMT
Указом президента Армении Армен Смбатян отозван с должности посла Армении в Израиле. Указ опубликован на официальном сайте президента Армении.
Основанием для решения послужило предложение премьер-министра, согласно пункту 2 части 1 статьи 132 Конституции, а также на основании статьи 14 закона «О дипломатической службе», в которой сказано:
«Статья 14: Назначение и отзыв руководителя органа дипломатической службы в иностранном государстве:
1. Дипломатического представителя назначает и отзывает президент республики по предложению премьер-министра».
Армен Смбатян был назначен послом Армении в Израиле 31 марта 2018 года.
В ходе войны в Нагорном Карабахе, 1 октября 2020 года, стало известно, что МИД Армении решил отозвать посла Армении в Израиле для консультаций.