17 Օգոստոս 2021 - 08:21 AMT
ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, որն արձակուրդն ընտանիքի հետ անցկացնում է ՀՀ մարզերում, Արարատի մարզ այցելության ժամանակ եղել է նաև Երասխում, որտեղ հանդիպել է Հայաստանում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ վարչության Արարատի սահմանապահ ջոկատի հայ և ռուս սահմանապահների հետ։
Սահմանային ուղեկալներից մեկում Կոպիրկինը հարգանքի տուրք է մատուցել սահմանապահ Ա․Պ․ Կորյակովի հիշատակին, որը զոհվել է 1948 թվականին, ծառայողական պարտականությունները կատարելիս՝ Թուրքիայի տարածքից ներթափանցած դիվերսանտների հետ մարտի ընթացքում։
Օգոստոսի 16-ի առավոտյան ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները սադրանքի են դիմել նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջևանյան ուղղությամբ, Երասխի հատվածում:
Մասնավորապես, ժամը 09:50-ի սահմաններում, հակառակորդի դիպուկահարի արձակած կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈւ N զորամասի զինծառայող, 1975թ. ծնված, ավագ ենթասպա Վահան Դիմիկի Թաթոսյանը:

17 Август 2021 - 10:16 AMT
Посол России в Армении Сергей Копыркин посетил ряд пограничных пропускных пунктов в поселке Ерасх Араратской области РА. Об этом сообщает посольство России в Армении.
Копыркин встретился с армянскими и российскими пограничниками Араратского пограничного отряда пограничного управления ФСБ России в Армении.
Посещая одну из застав, Копыркин вместе с семьей возложили цветы к бюсту пограничника А.П.Корякова, погибшего при исполнении служебного долга в бою с проникшими с территории Турции диверсантами в 1948 году.
Утром 16 августа подразделения ВС Азербайджана провели очередную провокацию в направлении Нахиджевана на армяно-азербайджанской границе, на участке Ерасх. В частности, около 09:50, смертельное огнестрельное ранение от выстрела вражеского снайпера получил военнослужащий N войсковой части ВС РА старший унтер-офицер Ваан Димикович Татосян, 1975 года рождения.