ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն իր ռուս գործընկեր Միխայիլ Մուրաշկոյի հետ հեռախոսազրույցում, անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեմ պայքարին, նշել է, որ Հայաստանում հաջողությամբ կիրառվում է ռուսական արտադրության «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը։ Կողմերը քննարկել են նոր խմբաքանակներ Հայաստանին տրամադրելու հնարավորությունները։
Հեռախոսազրույցի ժամանակ առանձնահատուկ շեշտվել է ամեն տարի անցկացվող հայ-ռուսական առողջապահական համաժողովների կարևորությունը։
«Ավանդույթ դարձած այս միջոցառումը մեծ ներդրում ունի առողջապահության և բժշկագիտության ոլորտներում հայ-ռուսական հարաբերությունների խորացման գործում»,- ասել է նախարար Ավանեսյանը։
Մուրաշկոն վերահաստատել է այս տարի համաժողովը Մոսկվայում կազմակերպելու իր պատրաստակամությունը։
Նախարարները պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով քննարկել առաջիկա համաժողովի օրակարգը` երկուստեք հույս հայտնելով, որ համավարակի հետ կապված մարտահրավերները չեն խոչընդոտի երկու երկրի առողջապահության բնագավառի ներկայացուցիչների հանդիպմանը և հանրային առողջության բարելավմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ առողջապահության նախարարությունը ձեռք է բերել Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի նոր խմբաքանակ: Պատվաստանյութը հասանելի է 18 տարեկանից բարձր բոլոր քաղաքացիների համար` առանց սահմանափակումների։
AstraZeneca-ով, «Սպուտնիկ V»-ով և «Կորոնավակով» պատվաստումները կարող են իրականացվել 18 և բարձր տարիքի անձանց շրջանում, ըստ դիմելիության, կամավորության սկզբունքով:

18 агуста состоялся телефонный разговор министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян с ее российским коллегой Михаилом Мурашко, в ходе которого стороны обсудили вопрос поставок российских вакцин против Covid-19 в РА. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава РФ.
«Обсуждался ход вакцинации граждан от новой коронавирусной инфекции, вопросы сотрудничества в сфере поставок в Республику Армения российских вакцин, а также проведение в Российской Федерации в 2021 году VI Российско-Армянского форума по здравоохранению», – говорится в сообщении.
Стороны отметили высокий уровень взаимодействия России и Армении по всем актуальным вопросам здравоохранения.
Как сообщили в Минздраве Армении, Мурашко поздравил Аванесян с повторным назначением на пост министра и пожелал плодотворной работы, направленной на сохранение и улучшение здоровья населения Армении.
Анаит Аванесян отметила, что российская вакцина Sputnik V успешно применяется в Армении. Стороны обсудили возможности поставки в Армению новых партий.
В России зарегистрированы четыре вакцины против коронавируса: Sputnik V и Sputnik Light от Центра Гамалеи Минздрава РФ, Epivaccorona, разработанная Центром «Вектор» Роспотребнадзора, а также Covivac Института полиомиелита и вирусных энцефалитов им. М. П. Чумакова.