ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը սեփական օրինակով է համոզվել, որ Սյունիքում ճանապարհներին ադրբեջանական ներկայությունն իրական վտանգ է մարդու համար, երբ ադրբեջանցի զինծառայողն ինքնաձիգը պարզել է ՄԻՊ աշխատակիցների ուղղությամբ։ Այդ մասին ասվում է Արման Թաթոյանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։
«Անցյալ շաբաթ ինքներս համոզվեցինք, որ ադրբեջանական զինծառայողների ներկայությունը ՀՀ Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին մարդկանց առաջնահերթ կյանքի ու ազատ տեղաշարժման իրավունքների խախտում է:
Մասնավորապես, Սյունիքի մարզի Կապան, Տեղ համայնքներ, գյուղեր այցերից վերադարձի M2 միջպետական ճանապարհին փորձնական 1-2 րոպեով կանգնեցինք այն հատվածներում, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերն են տեղակայված:
Փորձում էինք հասկանալ, թե ինչ տեղի կունենա, եթե ինչ-որ օբյեկտիվ պատճառով, ասենք, մեքենայի անսարքության կամ ուղևորի ինքնազգացողությունը վատանալու պատճառով քաղաքացիական մեքենա կանգնի այդ հատվածում: Մենք ինքներս, իհարկե, քաղաքացիական մեքենաներով էինք»,-ասվում է գրառման մեջ։ ՄԻՊ-ը նաև լուսանկարներ է հրապարակել, որտեղ երևում է Գորիսի Շուռնուխ և Կապանի Դավիթ Բեկ գյուղերի միջև ճանապարհի հատվածը, որը ցույց է տալիս ադրբեջանական տեղակայումներից մեկը: «Մեր կանգնելուն պես ադրբեջանական զինված ծառայողը նկատեց մեզ, անմիջապես մտավ շինություն (տնակ) և ինքնաձիգը ձեռքին դուրս եկավ ու այն պարզեց մեր ուղղությամբ:
Մեկ այլ տեղում 1-2 րոպե կանգնելուց հետո ադրբեջանական զինծառայողները զինված սկսեցին անհանգիստ շարժումներ անել՝ հեռադիտակով հետևելով մեզ, ապա սկսեցին սուլոցներ արձակել ու ինչ-որ գոռգոռցներ»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ։
Նա նշել է, որ իրենք սեփական փորձով համոզվել են, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների ինքնին ներկայությունը Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին ՀՀ քաղաքացիական բնակչության կյանքի, ազատ տեղաշարժման ու այլ կենսական իրավունքների խախտում է:
«Այս հիմնավորումները համապատասխան ապացույցներով կդրվեն անվտանգության գոտու հայեցակարգի հիմքում կներառվեն ու նույնպես կուղարկվեն միջազգային համապատասխան կառույցներին»,-ասվում է գրառման մեջ:

Азербайджанский военнослужащий направил оружие в сторону Защитника прав человека Армении Армана Татояна. Об этом сообщил сам Татоян, отметив, что на собственном примере убедился, что присутствие азербайджанских военных на дорогах Сюника является реальной угрозой для человека.
«На прошлой неделе мы сами убедились, что присутствие азербайджанских военнослужащих на дорогах между общинами Сюникской области РА прежде всего является нарушением права на жизнь и права на свободное передвижение людей. В частности, на обратном пути из общин Капан, Тег, Сюникских сел мы остановились на 1-2 минуты недалеко от дислокации азербайджанских военнослужащих (межгосударственная дорога M2). Мы пытались понять, что будет, если по какой-то объективной причине, например, здесь остановится гражданская машина из-за неисправности или ухудшения самочувствия пассажиров.
Мы сами, конечно, ехали на гражданских машинах. На этом фото участок дороги между селами Шурнух (Горис) и Давид Бек (Капан), который показывает одно из мест расположения азербайджанских военных. Как только мы встали, азербайджанский военнослужащий заметил нас, потом тут же из своего домика взял оружие и направил его в нашу сторону», – отметил Татоян.
«В другом месте мы встали на 1-2 минуты. Здесь азербайджанские военнослужащие начали беспокойные движения и в бинокль наблюдали за нами, а потом начали свистеть и кричать.
На собственном опыте убедились, что само присутствие азербайджанских военнослужащих на дорогах между общинами Сюника является нарушением права на жизни, права на свободное передвижение и других жизненно важных прав гражданского населения РА. Эти обоснования вместе с соответствующими доказательствами, будут включены в концепцию зоны безопасности и будут отправлены в соответствующие международные органы», – подчеркнул омбудсмен.
На фотографии через Google Earth показано местоположение азербайджанских военных между двумя армянскими селами.