23 Օգոստոս 2021 - 10:34 AMT
Զինծառայողներին սահմանապահներով փոխարինելու գործընթացն արդեն ընթացքի մեջ է։ Այդ մասին ՊՆ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը Դիլիջանում «Խաղաղության մարտիկ» մրցախաղի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ ասել է Sputnik Արմենիային։
«Սահմանը մեկն է՝ կլինի Թուրքիայի, թե մեկ այլ երկրի հետ, և դրանով որոշվում են պետության ինքնիշխանության հատվածները։ Միջոցառումներն արդեն ընթացքի մեջ են։ Արդեն կան սահմանի որոշակի հատվածներ, որտեղ ծառայություն են իրականացնում Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերը։ Ընթանում են համապատասխան գործընթացներ՝ սահմանի որոշակի հատվածներ հանձնելու սահմանապահ ծառայության իրականացման համար»,- նշել է Դավթյանը։
Միաժամանակ ԳՇ պետն ընդգծել է, որ Զինված ուժերը պետք է պատրաստ լինեն իրականացնել իրենց առջև դրված խնդիրները՝ գտնվելով մշտական տեղակայման վայրերում։
Նա հավելել է, որ ԶՈւ-ն կատարում է այն խնդիրները, որոնք դրվում են քաղաքական ղեկավարության կողմից։
Օգոստոսի 18-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներկայացնելով կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագիրը, ասել էր, որ Հայաստանը նախատեսում է սահմանի որոշ հատվածների պաշտպանությունը փոխանցել սահմանապահ զորքերին:

Процесс замены военнослужащих ВС Армении на пограничников вдоль границы уже ведется. Об этом сказал начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян, пишет Sputnik Армения.
«Проводятся мероприятия. У нас уже есть участки, где службу несут военнослужащие погранвойск СНБ Армении. Идет процесс передачи других участков под контроль погранвойск», – сказал Давтян.
В свою очередь ВС Армении, по его словам, должны быть готовы к решению задач, находясь в зонах постоянной дислокации.
Вместе с тем, начальник Генштаб ВС Армении подчеркнул, что армия выполняет те задачи, которые ставятся политическим руководством страны.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя 18 августа программу правительства на 2021-2026 гг, заявил, что Армения планирует передать охрану некоторых участков границы погранвойскам.