Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 31-ամյակի կապակցությամբ՝ նշելով, որ ամուր և ինքնիշխան պետականություն ունենալու կամքն անսասան է։
«Այսօր լրանում է Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 31-ամյակը: Մեր պետության ու ժողովրդի համար պատմական այդ փաստաթուղթը, որն ընդունվեց Գերագույն խորհրդի կողմից, ազդարարեց անկախ պետականության հաստատման գործընթացի մեկնարկը: Այդ փաստաթուղթը հիմնված էր անկախ պետություն ունենալու հայ ժողովրդի անկոտրում կամքի վրա»,-ասվում է ուղերձում:
Փաշինյանն ընդգծել է, որ անցած երեք տասնամյակների ընթացքում անցել ենք բազում փորձությունների միջով, «ունեցել ենք հաջողություններ, նաև դժվարություններ ու ձախողումներ»:
«Ու կարևոր է ընդգծել, որ ամուր և ինքնիշխան պետականություն ունենալու մեր կամքն անսասան է և այդ կամքը պիտի արտահայտվի պետությունը և պետական ինստիտուտները կայացնելու, ուժեղացնելու մեր ամենօրյա աշխատանքում:
Մենք Անկախության հռչակագիրն ընդունած սերնդի ներկայացուցիչն ենք, և սա պատմական առաքելություն է մեզ համար՝ հաղթահարել մարտահրավերները, ամրացնել մեր պետականության հիմքերը, բարձրացնել նրա միջազգային հեղինակությունը, մեծացնել ներդրումային գրավչությունը, կերտել անսասան քաղաքացիական պատասխանատվություն ու վստահություն՝ պետության հանդեպ: Այս առաքելությունը մեզնից յուրաքանչյուրի վրա դնում է առանձնահատուկ պատասխանատվություն»,-ասվում է վարչապետի ուղերձում։
1990թ․ օգոստոսի 23-ին Հայաստանի Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանում ընդունվել է Անկախության հռչակագիրը, որով դրվեց Հայաստանի անկախացման գործընթացի սկիզբը: Այդ փաստաթղթով Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունը վերանվանվեց Հայաստանի Հանրապետություն։
Հռչակագիրը բաղկացած էր 12 կետից, վերջինով ամրագրվում էր, որ այն հիմք է ծառայում Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության մշակման, իսկ գործող սահմանադրության մեջ՝ փոփոխությունների և լրացումների կատարման, պետական մարմինների գործունեության, հանրապետության նոր օրենսդրության մշակման համար։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю 31-летия принятия Декларации независимости Республики Армения.
«Сегодня исполняется 31 год со дня принятия Декларации независимости Республики Армения. Этот исторический для нашего государства и народа документ, принятый Верховным советом, положил начало процессу становления независимого государства. Этот документ был основан на непоколебимой воле армянского народа к созданию независимого государства.
За последние три десятилетия мы прошли через множество испытаний, достигли успехов, также имели множество трудностей и неудач. И важно подчеркнуть, что наша воля иметь сильное, суверенное государство непоколебима, и эта воля должна выражаться в нашей ежедневной работе по становлению и укреплению государства и государственных институтов», – подчеркнул Пашинян.
По его словам, «мы являемся представителями принявшего Декларацию независимости поколения, и для нас историческая миссия – преодолеть вызовы, укрепить основы нашей государственности, повысить ее международный престиж, повысить инвестиционную привлекательность, построить непоколебимую гражданскую ответственность и доверие к государству».
«Эта миссия возлагает на каждого из нас особую ответственность», – отметил премьер.
Он поздравил всех с 31-летием принятия Декларации независимости Республики Армения.
31 год назад Верховный Совет принял Декларацию о независимости Армении, по которой Армянская Советская Социалистическая Республика была переименована в Республику Армения.
23 августа 1990 года на заседании Верховного Совета текст декларации прочел Арам Манукян. Год спустя, 21 сентября 1991 года в Армении состоялся референдум, большинство участвующих в референдуме – 94.99% проголосовали за независимость Армении.