Իշխանությունները, մարդասիրական մոտեցում ցուցաբերելով զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված հանցագործություններ կատարած անձանց նկատմամբ, առաջարկում են համաներել պատերազմի ժամանակ նման հանցանք կատարած անձանց։ Արդարադատության նախարարությունը ներկայացրել է «Համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Ըստ նախագծի, համաներումը կտարածվի մինչև 2020-ի սեպտեմբերի 26-ը ներառյալ ոչ մեծ և միջին ծանրության հանցանք կատարելու մեջ կասկածվող, մեղադրվող կամ այդ հանցանքը կատարելու համար դատապարտված այն անձանց վրա, որոնք 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 9-ը ընկած ժամանակահատվածում մասնակցել են արցախյան 44-օրյա պատերազմին։
Առաջարկում է համաներում կիրառել նաև 44-օրյա պատերազմին մասնակցած այն զինծառայող անձանց նկատմամբ, որոնք կասկածվում, մեղադրվում կամ դատապարտվել են ռազմական դրության ժամանակահատվածում՝ 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021թ․ մարտի 24-ը ՔՕ 32-րդ գլխով նախատեսված զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված հանցանք կատարելու համար։
Համաներում հայտարարելով՝ նախատեսվում է քրգործի հարուցումը մերժել, հարուցված քրգործի վարույթը կարճել, ինչպես նաև չիրականացնել քրեական հետապնդում կամ դադարեցնել այն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված ոչ մեծ ծանրության հանցանք կատարած անձանց նկատմամբ: Դա վերաբերում է նաև միջին ծանրության դիտավորյալ մինչև չորս տարի և անզգուշությամբ մինչև վեց տարի ժամկետով պատիժ նախատեսված հանցանք կատարած անձանց նկատմամբ:
Համաներում հայտարարելով՝ նախատեսվում է պատժից ազատել՝
1) միջին ծանրության դիտավորյալ հանցանք կատարած անձանց, որոնք դատապարտվել են` առավելագույնը չորս տարի ժամկետով ազատազրկման
2) միջին ծանրության անզգուշությամբ հանցանք կատարած անձանց, որոնք դատապարտվել են` առավելագույնը վեց տարի ժամկետով ազատազրկման:
Համաներումը կկիրառվի նաև նաև մինչև այս օրենքն ուժի մեջ մտնելը հետախուզման մեջ գտնվող այն անձանց նկատմամբ, որոնք մինչև 2022-ի փետրվարի 1-ը ներառյալ անձամբ կամովին կներկայանան քրեական հետապնդման մարմիններ, իսկ եթե գործը դատարանի վարույթում է` դատարան։
Նախագիծը դեռևս պետք է գործադիրի հավանությունը ստանա, հետո քննարկման դրվի և ընդունվի Ազգային ժողովի կողմից։

24 Август 2021 - 09:01 AMT
Министерство юстиции внесло законопроект об объявлении амнистии. Согласно предложенному законопроекту, амнистия будет применяться в отношении лиц, подозреваемых, обвиняемых или осужденных в совершении небольшого преступления средней тяжести до 26 сентября 2020 года, которые участвовали в период с 27 сентября 2020 года по 9 ноября 2020 года в войне в Нагорном Карабахе.
Минюст предлагает амнистировать также участвовавших в Арцахской войне военнослужащих, подозреваемых, обвиняемых или осужденных в период военного положения – с 27 сентября 2020 года по 24 марта 2021 года – за совершение преступления против порядка прохождения военной службы, предусмотренного главой 32 Уголовного кодекса РА.
Следственный комитет Армении, в свою очередь, выпустил в обращение законопроект, в котором предлагается применить амнистию к лицам, подозреваемым в совершении преступления средней тяжести, обвиняемым или осужденным за это преступление, и участвовавшим в 44-дневной Арцахской войне.
Законопроектом предлагается также применить амнистию в отношении военнослужащих, осужденных за совершение преступления против порядка воинской службы, предусмотренного главой 32 Уголовного кодекса, до окончания срока действия военного положения – 24 марта 2021 года.
В проекте предусмотрено положение о том, что амнистия применяется также в отношении лиц, находящихся в розыске до вступления предлагаемого закона в силу, которые до 1 февраля 2022 года включительно лично добровольно явятся в органы уголовного преследования, а если дело находится в производстве суда – в суд.
Законопроекты определяют сферу применения амнистии, действие закона, положения, обеспечивающие его применение.