26 Օգոստոս 2021 - 08:52 AMT
Ադրբեջանցի զինծառայողները քիչ առաջ փակել են նաև Սյունիքի մարզի Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը (լուսանկարի հատվածն է): Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ հավելելով, որ փաստը հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվող ահազանգերի ստուգմամբ:
Սա միջպետական ճանապարհ է, որով ապահովվում է ՀՀ քաղաքացիական բնակչության բնականոն տեղաշարժը և ուղիղ կապը մարդկանց բնականոն կյանքի հետ:
«Ադրբեջանական զինված ծառայողների այս հանցավոր արարքները խախտում են մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը և ամբողջությամբ խաթարել են մարդկանց բնականոն կյանքը: Ինքնին նրանց ներկայությունն այդ ճանապարհներին մարդկանց կյանքի իրավունքի և միջազգայնորեն երաշխավորված մյուս կենսական իրավունքների խախտում է:
Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ գյուղին մոտ (Շուռնուխ-Կարմրաքար հատված) միջպետական ճանապարհը ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից օգոստոսի 25-ի 23:00-ի սահմաններում փակելուց հետո այս հատվածով նույնպես մարդկանց տեղաշարժը դադարեցված է»,-ասվում է գրառման մեջ:
Օգոստոսի 25-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը փակել է Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Կարմրաքար-Շուռնուխ հատվածը: Նշված հատվածում գտնվող տրանսպորտային միջոցները տարհանվել են։ Այդ մասին տեղեկացրել էր ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը։

26 Август 2021 - 09:02 AMT
Вооруженные силы Азербайджана недавно перекрыли дорогу, ведущую из Гориса в Воротан в Сюникской области Армении. Этот факт был подтвержден проверкой сигналов, направленных защитнику прав человека Армении, сообщил омбудсмен РА Арман Татоян на своей странице в Facebook.
«Это межгосударственная дорога, которая обеспечивает нормальное передвижение гражданского населения Республики Армения, она напрямую связана с жизнью людей.
Эти преступные действия ВС Азербайджана нарушают право людей на свободное передвижение и полностью нарушают нормальную жизнь людей. Само их присутствие на этих дорогах является нарушением права на жизнь и других жизненно важных прав, гарантированных международным сообществом», – отметил обмудсмен.
Татоян напомнил, что межгосударственная дорога у села Давид Бек в Капанской общине (участок Шурнух-Кармракар) была закрыта азербайджанскими ВС около 23:00 25 августа, и движение людей по этому участку также было прервано.