27 Օգոստոս 2021 - 08:37 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, անդրադառնալով այն փաստին, որ արդեն 2-րդ օրն է` ադրբեջանցի զինծառայողները փակ են պահում Գորիսից Կապան տանող ՀՀ միջպետական ճանապարհը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ կաթվածահար է Հայաստան-Իրան ճանապարհով ազատ տեղաշարժը։
Ըստ ՄԻՊ-ի` ակնհայտ է, որ Սյունիքում Գորիս-Կապան ճանապարհը փակելն ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նախապես պլանավորված բացահայտ հանցանք է ՀՀ ամբողջ քաղաքացիական բնակչության դեմ: Այդ հանցանքը նրանց զինծառայողները պարզապես իրագործել են իրենց իսկ հորինած սադրանքի հիման վրա:
Նշվում է, որ արդյունքում մյուս բնակավայրերից գրեթե ամբողջությամբ կտրվել են գյուղեր՝ Գորիսի Որոտանը, Շուռնուխը, Բարձրավանը, Կապանի Նոր Առաջաձոր գյուղի մի թաղամասը:
Նշված գյուղերում առաջացել են սննդամթերքի ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, բժշկական ծառայությունների հասանելիության լրջագույն սահմանափակումներ՝ մարդկանց կանգնեցնելով հումանիտար ճգնաժամի իրական վտանգի առաջ:
«Ադրբեջանական զինված ծառայողների բացահայտ հանցավոր արարքների պատճառով լրջորեն սահմանափակվել է հատկապես այդ գյուղերի քաղաքացիական բնակչության (այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեցներ) ազատ տեղաշարժը:
Դրա արդյունքում լրջորեն ծանրաբեռնվել է Սյունիքի Տաթև-Կապան ճանապարհը:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս արարքները ՀՀ-ում առաջացրել են մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներ՝ մարդկանց ազատ տեղաշարժը, բժշկական ծառայությունների հասանելիությունը, խաթարվել է քաղաքացիական բնակչության բնականոն կյանքը և միջազգայնորեն երաշխավորված այլ կենսական իրավունքներ:
Դրանից բացի, լրջորեն սահմանափակվել է տարբեր ապրանքներ, այդ թվում՝ գործարար նպատակներով տեղափոխող բեռնատար մեքենաների, մարդկանց տեղաշարժը Իրանից Հայաստան և հակառակը:
Իմ անմիջական ղեկավարությամբ երեկ ու այսօր փաստահավաք աշխատանքները, ահազանգերի ու իրավիճակի վերլուծությունները ակնհայտ ցույց են տալիս, որ Գորիս-Կապան ճանապարհի 2 հատվածները փակվել են ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունների հրահանգով:
Նրանք են այս հանցավոր արարքների ուղղակի պատասխանատուն, որ ամբողջությամբ խաթարել են մարդկանց անվտանգությունը, խաղաղ կյանքն ու անդորրը, առաջացրել են լարվածություն ամբողջ հասարակությունում»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՄԻՊ-ը հավելել է, որ պետությունը պետք է գործի «ամեն րոպեն» թանկ է սկզբունքով ու թիրախային օգտագործի միջազգային մեխանիզմները:
«Իմ աշխատակազմի Երևանի կենտրոնական ու Սյունիքի մարզային ստորաբաժանումները ամբողջ օրվա ընթացքում կապի մեջ են եղել բնակիչների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ: Երեկ ու այսօր ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերն իրականացրել են ՀՀ քաղաքացիական բնակչության անվտանգության ապահովման անփոխարինելի դեր:
Մենք իրական վիճակի մասին զեկույցները, փաստահավաք աշխատանքների օբյեկտիվ արդյունքները պարբերաբար ենք ուղարկում միջազգային մարմինների, այդ թվում՝ անհատապես այդ մարմինների պաշտոնատար անձանց՝ ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ, ԵԱՀԿ և այլն, ինչպես նաև ՀՀ մարմիններին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Օգոստոսի 25-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը փակել է Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Կարմրաքար-Շուռնուխ հատվածը: Նշված հատվածում գտնվող տրանսպորտային միջոցները տարհանվել են։ ԱԱԾ-ն հայտարարել է, որ աշխատանքներ են իրականացվում ճանապարհը բացելու, մարդկանց և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի բնականոն աշխատանքը վերականգնելու ուղղությամբ:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցի զինծառայողները փակել են նաև Սյունիքի մարզի Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը:

Блокирование дороги Горис-Капан в Сюникской области Армении – заранее спланированное азербайджанскими властями преступление против всего гражданского населения Республики Армения.
Об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян.
По его словам, это преступление военнослужащие ВС Азербайджана попросту совершили на основе выдуманной ими же провокации. Защитник прав человека подчеркнул, что парализовано свободное передвижение по дороге Армения-Иран.
«Уже второй день, как азербайджанские военные перекрыли межгосударственную дорогу РА, на участке, который пролегает из Гориса в Капан.
В результате практически полностью отрезанными от других населенных пунктов Армении оказались села общины Горис – Воротан, Шурнух, Барцраван, а также часть села Нор Арачадзор общины Капан. В указанных селах возникли серьезные ограничения к доступу к продуктам питания, товарам первой необходимости, медицинским услугам. Люди столкнулись с реальной угрозой гуманитарного кризиса», – отметил Татоян.
Из-за явно преступных деяний азербайджанских военнослужащих серьезнейшим образом ограничено свободное передвижение в особенности гражданского населения (в том числе – детей, женщин, пожилых граждан) этих сел, добавил он.
В результате перегруженной оказалась дорога Татев-Капан Сюникской области.
«Кроме того, серьезно ограничено передвижение грузовых автомобилей, перевозящих различные товары, в том числе в бизнес-целях, из Ирана в Армению и обратно. То есть парализовано свободное передвижение по дороге Армения-Иран.
Под моим непосредственным руководством 25 и 26 августа была проведена работа по сбору фактов. Анализ ситуации и поступивших сигналов показывает, что два участка дороги Горис-Капан закрыты по указанию высшего руководства Азербайджана», – сообщил Татоян.
Именно оно, по словам омбудсмена, несет прямую ответственность за преступные действия, которые полностью нарушили безопасность людей, их мирную жизнь и покой, привели к напряженности в обществе.
«Наше государство должно действовать по принципу «дорога каждая минута» и использовать все целенаправленно международные механизмы.
Сотрудники офиса омбудсмена в Ереване и Сюнике находились в течение всего дня на связи с жителями, с представителями органов местного самоуправления. Пограничники СНБ РА в эти 2 дня выполняли незаменимую роль для обеспечения безопасности гражданского населения в селах.
Мы периодически направляем доклады о реальной ситуации, объективные результаты работы по сбору фактов в международные структуры, а также в госорганы РА», – заявил Татоян.