1 Սեպտեմբեր 2021 - 08:27 AMT
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ Գեղարքունիքում ադրբեջանական զինծառայողների գցած հրդեհներն այրում են ոչ միայն արոտավայրերն ու խոտհարքները, այլ նաև խոտը, որ մարդիկ չարչարանքով հնձել, պաշարել են ձմեռվա համար։
Նշվում է, որ, օրինակ, Կութ գյուղի բնակիչներից մեկը ժամը 17-ի սահմաններում ահազանգել է, որ ունի 4-5 հեկտար խոտհարք և հավաքել մոտավորապես 500 հակ խոտ։ Հրդեհը ժամը 17-ի սահմաններում իր խոտի հակերից հեռու է եղել ընդամենը 4-5 մետր:
Ահազանգերը նաև այն մասին են նաև, որ հրդեհների օջախները մարելուց հետո ադրբեջանցի զինծառայողները նորից են դիտավորյալ հրդեհներ գցում։
«Գեղարքունիքի մարզի Կութ և Սոթք գյուղերից տարբեր ժամերի ահազանգեր ենք ստացել, որ այդ գյուղերի ուղղությամբ դեռևս օգոստոսի 29-ին ադրբեջանական զինծառայողների գցած հրդեհներն ավելի են ընդարձակվել և արդեն տարածվում են դեպի գյուղերը:Կան շատ վայրեր, որոնց մոտենալ հնարավոր չէ, քանի որ ադրբեջանական նշանառության ներքո են, իսկ մոտենալու դեպքում նրանք արձակում են կրակոցներ:
Հրդեհը տարածված է տեխնիկայի համար դժվար հասանելի բարձրադիր վայրերում։ Իսկ եղանակային պայմանների պատճառով հրդեհներն ավելի են տարածվում: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ օրվա ընթացքում հաջողվել է մարել միայն Սոթքի ուղղությամբ հրդեհը»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից ադրբեջանական զինված ուժերի արարքների փաստերը, ստուգումները, վկայում են, որ դրանք դառնում են ավելի ու ավելի վտանգավոր քաղաքացիական բնակիչների համար, ունեն մարդկանց վնաս պատճառելու ուղղակի դիտավորություն, դարձել են թիրախային, իսկ իրավունքների խախտումներն կրում են զանգվածային բնույթ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Վայոց ձորի մարզի Սերս գյուղի «Գոգի լեռ» կոչվող սարատեղում արածող 110 խոշոր եղջերավոր կենդանիներից 80-ը մոտեցել են ադրբեջանական դիրքին, որից 75-ը զինծառայողները հափշտակել են ու չեն վերադարձրել։

1 Сентябрь 2021 - 09:08 AMT
Азербайджанские военнослужащие поджигают в Гегаркуникской области Армении не только пастбища, но и скошенную траву, с трудом заготовляемую сельчанами на зиму. Об этом сообщает омбудсмен Армении Арман Татоян.
К примеру, 31 августа примерно в 17:00 один из жителей села Кут сообщил, что у него есть покос площадью 4-5 га, и он собрал около 500 стогов сена. Пожар полыхал в 4-5 метрах от этих стогов. Поступали также сигналы и о том, что после ликвидации очагов пожаров азербайджанские военные вновь умышленно поджигают эту территорию, отметил омбудсмен.
«Из сел Кут и Сотк Гегаркуникской области получены сообщения о том, что площадь пожаров, устроенных азербайджанскими военными еще 29 августа, увеличилась, огонь распространяется и на территорию этих населенных пунктов.
Есть множество мест, к которым подойти невозможно, поскольку они находятся под прицелом противника, в случае приближения они открывают стрельбу», – говорится в сообщении.
Работу по тушению огня ведут пожарные-спасатели, им помогают местные жители. Но невозможно везде использовать соответствующую технику, поскольку огонь распространился в труднодоступной местности на возвышенности. Распространению огня способствуют также погодные условия. В течение дня удалось потушить лишь пожар, вспыхнувший в направлении Сотка, добавил Татоян.
«Вследствие действий азербайджанских военнослужащих уничтожаются пастбища и покосы, принадлежащие гражданским лицам, люди лишаются источника дохода, что в свою очередь приводит к усугублению социальных проблем. Учитывая также, что ВС Азербайджана вторглись на суверенную территорию Республики Армения и разместились в непосредственной близости от сел, пожары представляют собой реальную угрозу для жизни и собственности местного населения.
Факты, проверки данных о действиях ВС Азербайджана, свидетельствуют о том, что они становятся все более опасными для гражданского населения, преследуют цель причинить ущерб людям, сделать их мишенью, а нарушения прав граждан Армении носят уже массовый характер», – подчеркнул омбудсмен.