Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ԱՆԻՖ) ու Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջին և ամենամեծ բյուջետային փոխադրող օպերատորը` Էյր Արաբիա ընկերությունը, հայտարարել են, որ համատեղ ձեռնարկության կողմից գործարկվող նոր ազգային ավիաընկերությունը կկոչվի Fly Arna:
Անվանումն ընտրվել է համատեղ ձեռնարկության տնօրենների խորհրդի կողմից, 2021-ի հուլիսին հայտարարված «Անվանեք ավիաընկերությունը» մրցույթի մասնակիցներից ստացված ավելի քան 500 առաջարկներից, տեղեկացնում է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը։
Բոլոր առաջարկների համապարփակ քննարկումներից հետո որպես ավիաընկերության անունն ընտրվել է Fly Arna։ Arna բառը ստացվել է Armenian National Airlines անվանումից՝ համատեղելով ARmenian բառի առաջին երկու տառերը, National և Airline բառերի առաջին տառերը:
«Չնայած համավարակով պայմանավորված լուրջ մարտահրավերներին, մենք վստահ ենք, որ Fly Arna-ի համար սա նաև շուկային շահեկան ու մրցունակ նոր առաջարկ բերելու հնարավորություն է, որը շոշափելի օգուտներ կբերի մեր պետությանը և ժողովրդին», – նշել է ԱՆԻՖ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը:
Էյր Արաբիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ադել Ալ Ալին ասել է. «Նոր անունը, մեր համոզմամբ, արտացոլում է Հայաստանի ժողովրդի ձգտումները և հանդիսանում է ազգային մասնակցության արդյունք՝ ընդգծելով մեր համատեղ ձեռնարկության՝ հանրային շահի առաջնահերթության հանձնառությունը»:
Fly Arna-ն գործելու է որպես բյուջետային ուղևորատար ավիաընկերություն, որի բազան հանդիսանալու է Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը: Առաջիկա շաբաթների ընթացքում ընկերությունը կդիմի օդանավ շահագործողի վկայականի (AOC) ստացման համար:
2021 թվականի հուլիսին ԱՆԻՖ-ը և Էյր Արաբիան հայտարարել էին Հայաստանի նոր ազգային ավիաընկերության գործարկման համաձայնագրի մասին:

1 Сентябрь 2021 - 12:17 AMT
Решением Фонда государственных интересов Армении (ANIF) и авиакомпании Air Arabia – ведущего бюджетного перевозчика на Ближнем Востоке и в Северной Африке, запускаемая в качестве совместного предприятия новая авиакомпания будет называться Fly Arna. Об этом сообщает Фонд государственных интересов Армении.
Название отобрано со стороны Совета директоров СП по итогам объявленного в июле конкурса «Назовем авиакомпанию» из более чем 500 вариантов, предложенных примерно 800 гражданами через соцсети и электронные сообщения.
Слово Arna получено из сопоставления первых букв словосочетания «Армянские национальные авиалинии» (Armenian National Airlines), то есть AR-Armenian, N-National и A-Airline.
«Благодарим всех участников конкурса: это и воодушевляет, и, думаю, отражает всеобещее видение и стремление к успеху авиакомпании», – отметил гендиректор фонда ANIF Давид Папазян.
«Несмотря на сформированные из-за пандемии серьезные вызовы, для Fly Arna имеются выгодные и конкурентоспособные условия, что принесет выгоду государству и народу»,- сказал он.
Исполнительный директор Air Arabia Адела Аль Али в этой связи отметил, что новое название отражает стремления народа Армении и является результатом национального участия, подчеркивая нацелеленность СП на приоритет общественного интереса.
Fly Arna будет действовать в качестве пассажирской бюджетной авиакомпании, аэропортом базирования станет ереванский «Звартноц». В ближайшие дни авиакомпания обратится за получением сертификата эксплуатанта (AOC). Информация о дате запуска и направлениях полетов будет обнародована в ближайшее время.