1 Սեպտեմբեր 2021 - 11:01 AMT
Սեպտեմբերի 1-ին՝ ժամը 11։10-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները հերթական անգամ սադրանքի են դիմել, հրաձգային զինատեսակներից և դիպուկահար հրացաններից կրակ բացելով հայ-ադրբեջանական սահմանի Արարատի մարզի, մասնավորապես՝ Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, 1982 թ. ծնված, կրտսեր սերժանտ Գեղամ Լյովայի Սահակյանը։
Պաշտպանության նախարարությունը խստիվ դատապարտում է ադրբեջանական կողմի գործողությունները և նախազգուշացնում, որ դրանք անպատասխան չեն մնա։ Իրադրության սրման ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և զորակցություն հայտնում Գեղամ Սահակյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:

1 сентября в районе 11:10 подразделения ВС Азербайджана прибегли к очередной провокации, из огнестрельного и стрелкового оружия открыв огонь в направлении армянских позиций на армяно-азербайджанской границе, в частности, на участке Ерасха Араратской области. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Вследствие азербайджанской провокации смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий-срочник войсковой части N МО РА, младший сержант Гегам Леваевич Саакан (1982 года рождения).
Министерство обороны Армении осуждает действия азербайджанской стороны и предупреждает, что эти действия не останутся без ответа. Вся ответственность эскалации ситуации лежит на военно-политическом руководстве Азербайджана, говорится в сообщении.