ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը տված հարցազրույցում անդրադառնալով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանային իրադրությանը, հայտարարել է, որ սահմանազատման և սահմանագծման շուրջ բանակցություններ չկան։
«Այս պահի դրությամբ ընթանում են բանակցություններ, որոնց արդյունքները ցույց կտան պաշտոնական Բաքվի պայմանավորվելու ունակության աստիճանը, ինչպես նաև վերջինիս պատրաստակամությունը՝ հրաժարվելու միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների կոպիտ խախտմամբ արհեստական օրակարգ նախաձեռնելու քաղաքականությունից: Եթե Ադրբեջանը կառուցողական դիրքորոշում որդեգրի և դուրս բերի զորքերը ՀՀինքնիշխան տարածքից, այսինքն՝ վերադառնա այս տարվա մայիսի 11-ի դրությամբ եղած դիրքեր, ապա բարենպաստ պայմաններ կստեղծվեն սահմանազատման և սահմանագծման գործընթաց սկսելու համար»,-ասել է նա։
Միրզոյանը հավելել է, որ բանակցություններն ընթանում են ռուսական կողմի անմիջական մասնակցությամբ, և հայկական կողմը հուսով է, որ այդ հարցի լուծումը հնարավոր կլինի այնպիսի քննարկումների ընթացքում, որի պարագայում միջնորդ երկրներին կամ միջազգային կազմակերպություններին դիմելու անհրաժեշտություն չի լինի:
Խոսելով Ադրբեջանի հետ սահմանին ռուս սահմանապահների և ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելության տեղակայման մաիսն ՀՀ առաջարկի մասին՝ Միրզոյանն ասել է, որ այդ նախաձեռնությունները պետք է դիտարկել որպես ադրբեջանական կողմի ռազմատենչ նկրտումների զսպմանն ու արյունահեղությունից խուսափելուն ուղղված քայլ։ «Մայիսի 12-ից մենք բախվեցինք մի իրավիճակի, երբ Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումները ներթափանցեցին ՀՀ ինքնիշխան տարածք, ինչը լի է պայթյունավտանգ հետևանքներով։ Դա անթույլատրելի է և իրավիճակը պետք է հանգուցալուծվի Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների անհապաղ և անվերապահ դուրս բերմամբ»,-ասել է նա։
ՀՀ ԱԳ նորանշանակ նախարար Արարատ Միրզոյանն իր առաջին արտասահմանյան այցը կատարել է ՌԴ, որտեղ հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Ընթերցեք նաև․ Միրզոյան․ Հայկական կողմը հետևողականորեն առաջ է մղելու արցախցիների ինքնորոշման իրավունքի իրացումը

Переговоров по делимитации и демаркации границ между Арменией и Азербайджаном нет. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян в интервью РИА Новости, говоря о ситуации на армяно-азербайджанской границе.
«На данный момент ведутся переговоры, исход которых еще раз продемонстрирует степень договороспособности официального Баку, а также готовность последнего отказаться от политики инициирования искусственной повестки дня через грубое нарушение норм и принципов международного права. Если Азербайджан займет конструктивную позицию и выведет свои войска с суверенной территории Армении, то есть вернется на позиции, которые были по состоянию на 11 мая этого года, то будут созданы благоприятные условия для начала процесса делимитации и демаркации»,- заявил он.
Мирзоян добавил, что указанные переговоры ведутся при непосредственном участии российской стороны, и Ереван рассчитывает на возможность нахождения решения этого вопроса в ходе таких обсуждений, при которых не будет необходимости обращаться к третьим странам либо международным организациям.
«С 12 мая этого года мы столкнулись с ситуацией, когда вооруженные подразделения Азербайджана проникли на суверенную территорию Республики Армения, что чревато взрывоопасными последствиями. Это недопустимо, и ситуация должна быть разрешена посредством немедленного и безоговорочного вывода азербайджанских подразделений с территории Армении.
В этом контексте инициативы разместить пограничников и мониторинговую миссию в соответствующих приграничных районах Армении следует рассматривать в качестве шага, направленного на сдерживание милитаристских устремлений азербайджанской стороны и избежание кровопролития», – отметил министр.