ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Իրանի ԱԳ նորանշանակ նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանին հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում ընդգծվել է «Պարսից ծոց – Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցք ստեղծելու մասին բազմակողմ hամաձայնագրի ստորագրման և արդյունավետ կիրարկման կարևորությունը։
Միրզոյանը և Աբդոլլահիանը հույս են հայտնել, որ միասնական ջանքերով առավել կզարգացնեն դարավոր բարիդրացիական կապերի վրա հիմնված hայ-իրանական համընդգրկուն հարաբերությունները։
Կողմերը հանգամանալից անդրադարձել են երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում երկու երկրի միջև հաստատված արդյունավետ գործակցությանը։ Առանձնակիորեն ընդգծվել են տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարները: Այս առումով շեշտվել է Հայաստանի և Իրանի միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի դերը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ապօրինի ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակին՝ ընդգծելով նմանօրինակ գործելաոճի անթույլատրելիությունը, ինչը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային կայունությանը:

Глава МИД Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с новоназначенным министром иностранных дел Ирана Хоссейном Амиром Абдоллахианом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министры иностранных дел Армении и Ирана подчеркнули важность подписания и эффективного применения многостороннего соглашения о создании международного транспортного коридора «Персидский залив-Черное море».
Стороны детально обсудили эффективное сотрудничество между двумя странами на двусторонней и многосторонней площадках. Особо были подчеркнуты перспективы расширения сотрудничества в экономической сфере. В этом плане была подчеркнута роль совместной межправительственной комиссии Республики Армения и Исламской Республики Иран.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам региональной и международной безопасности.
Арарат Мирзоян обратил внимание своего коллеги на ситуацию, сложившуюся в результате незаконного вторжения на территорию Армении азербайджанских вооруженных сил, подчеркнув недопустимость подобного поведения, что является серьезной угрозой региональной стабильности.