Ադրբեջանցի զինծառայողները, ըստ ահազանգերի, սեպտեմբերի 4-ին նորից հրդեհներ են գցել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի հարևանությամբ, Նորաբակ գյուղից դեպի Ազատ տանող ճանապարհահատվածում (ադրբեջանական դիրքի անմիջական հարևանությամբ): Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նախնական տվյալներով, այրվել է մոտ 40 հա արոտավայր, որի խոտը սակավության պատճառով բնակիչները հնձում են՝ որպես անասնակեր։
«Ըստ ահազանգերի՝ Կութ գյուղում հրդեհի նոր օջախներ չկան. ծխացող հատվածներ են, որոնք գյուղի ուղղությունից թեքվել են ադրբեջանական դիրքերի կողմ (բայց խոսքը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի և ՀՀ գյուղերի բնակիչների կողմից օգտագործվող կամ նրանց պատկանող հողատարածքների մասին է): Սոթք գյուղի հարևանությամբ ևս առաջացել է հրդեհի նոր օջախ:
Ադրբեջանական զինծառայողների այս արարքների հետևանքով օգոստոսի 29-ից սկսած արդեն քանի օր է ոչնչացվում են քաղաքացիական բնակիչների պատկանող արոտավայրերն ու խոտհարքները, մարդիկ զրկվում են ապրուստի աղբյուրից, ինչն իր հերթին նպաստելու է մարդկանց սոցիալական խնդիրների ավելացմանը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է, որ հրդեհներն իրական վտանգ են քաղաքացիական բնակչության կյանքի, նրանց ամբողջ սեփականության համար. եղանակային պայմաններն էլ ավելի են նպաստում տարածմանը: Նշված ահազանգերը ստուգվել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման կողմից, հաստատվել են օբյեկտիվ ապացույցներով:
ՄԻՊ-ը նաև տեսանյութ է հրապարակել։
Բոլոր նյութերը սահմանված կարգով կամփոփվեն և վերլուծված կուղարկվեն միջազգային կազմակերպութուններին, ՀՀ համապատասխան մարմիններին ու ՀԿ-ներին:

6 Сентябрь 2021 - 08:58 AMT
4 сентября азербайджанские военнослужащие вновь открыли огонь в районе села Азат Гегаркуникской области Армении, по дороге из села Норабак в Азат (в непосредственной близости от азербайджанской позиции). Об этом сообщает омбудсмен Армении Арман Татоян.
«По данным на этот момент, сгорело около 40 гектаров пастбищ, трава с которых, из-за дефицита, заготавливается жителями на корм. Согласно тем же сигналам, в селе Кут новых очагов пожаров нет — это дымящиеся участки, идущие со стороны села в сторону азербайджанских позиций (но речь идет о суверенной территории Республики Армения — о землях, используемых или принадлежащих жителям сел Республики Армения). Новый пожар возник также у села Сотк», – сообщил омбудсмен.
В результате этих действий азербайджанских военнослужащих, за несколько дней, начиная с 29 августа, были уничтожены пастбища и другие травяные участки мирных жителей, люди лишены средств к существованию, что, в свою очередь, усугубляет социальные проблемы людей.
«Пожары представляют собой реальную угрозу для жизни гражданского населения и всего их имущества. Погодные условия в свою очередь способствуют еще большему распространению.
Указанные сигналы были проверены сотрудниками Гегаркуникского регионального отделения Защитника прав человека Республики Армения и подтверждены объективными доказательствами», – отметил Татоян.
Все материалы будут обобщены в установленном порядке, проанализированы и отправлены в международные организации, соответствующие органы Республики Армения и общественные организации.