Կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ լայթ» պատվաստանյութը գրանցվել է Հայաստանում օգտագործման համար, հայտնում է Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամը։ Պատվաստանյութի կիրառմանը հավանություն է տվել Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը։
«Սպուտնիկ լայթ» պատվաստանյութն ունի բարձր անվտանգություն և արդյունավետություն, ինչը վկայում են պատվաստման արդյունքները մի շարք երկրներում»,-ասել են հիմնադրամում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ ներկայացված տվյալների, Արգենտինայի Բուենոս Այրես գավառում «Սպուտնիկ լայթ» պատվաստանյութի կիրառման արդյունավետությունը գնահատվել է 78.6-83.7% տարեցների շրջանում, իսկ Պարագվայում՝ զանգվածային պատվաստման պայմաններում արդյունավետությունը կազմել է 93.5%։
ՀՀ-ում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներում Sputnik-V, AstraZeneca և չինական արտադրության Sinopharm պատվաստանյութերը։

6 Сентябрь 2021 - 13:51 AMT
Однокомпонентная российская вакцина против коронавируса «Спутник Лайт» получила одобрение в Армении. Об этом сообщил Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ).
«Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ, суверенный фонд Российской Федерации) объявляет об одобрении применения российской однокомпонентной вакцины против коронавируса «Спутник Лайт» Министерством здравоохранения Республики Армения», – говорится в сообщении.
«Спутник Лайт» демонстрирует высокую безопасность и эффективность в ходе вакцинации населения в целом ряде стран. В частности, данные Министерства здравоохранения провинции Буэнос-Айрес (Аргентина) показали эффективность применения вакцины «Спутник Лайт» на уровне 78,6-83.7% при вакцинации пожилых людей. В Парагвае, согласно данным Минздрава страны, эффективность препарата составила 93.5% в ходе массовой вакцинации», – подчеркнули в фонде.