8 Սեպտեմբեր 2021 - 06:45 AMT
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը բավարարել է ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը և ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանին կալանավորելու որոշում կայացրել։ Այս մասին հայտնել է փաստաբան Սասուն Ռաֆաելյանը, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Փաստաբանը նշել է, որ դատարանի որոշումը ստանալուց հետո դրա դեմ կներկայացվի վերաքննիչ բողոք:
Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է սեպտեմբերի 7-ի առավոտյան՝ 1․5 տարի առաջ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում:
Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու, ենթադրյալ փողերի լվացման համար։ Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ առաջադրված մեղադրանքները որևէ աղերս չունեն իրականության ու իրավաբանության հետ և Աղվան Հովսեփյանը չի ընդունել առաջադրված մեղադրանքները։

8 Сентябрь 2021 - 08:54 AMT
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакан Мартиросяна удовлетворил ходатайство следователя Специальной следственной службы Армении, постановив арестовать бывшего генерального прокурора РА, экс-председателя СК Армении Агвана Овсепяна. Об этом сообщил адвокат Сасун Рафаелян, отметив, что послполучения решения суда защита обжалует его в Апелляционном суде, пишет «ФактИнфо».
Адвокат отметил, что после получения решения суда будет подана апелляция.
Агван Овсепян был задержан 7 сентября утром в рамках уголовного дела, возбужденного полтора года назад.
Овсепяну, занимавшему на протяжении почти 45 лет самые высокопоставленные руководящие посты в правоохранительных органах, предъявлено обвинение за ведение предпринимательской деятельности, предполагаемое отмывание денег.