9 Սեպտեմբեր 2021 - 09:47 AMT
ՊՆ ղեկավարը և ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատարը տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներ են քննարկել
Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ընդունել է Արցախում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-մայոր Միխայիլ Կոսոբոկովին և Հայաստանի Հանրապետությունում ռուսաստանյան 102-րդ ռազմական բազայի հրամանատար, գնդապետ Դմիտրի Օվչարովին: Հանդիպման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության պաշտպանական հարցերով կցորդ, գնդապետ Իգոր Շչերբակովը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է գեներալ-մայոր Միխայիլ Կոսոբոկովին՝ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել խաղաղապահ առաքելության ընթացքում:
Արշակ Կարապետյանը շնորհավորել է նաև գնդապետ Դմիտրի Օվչարովին՝ ՌԴ 102-րդ ռազմական բազայի հրամանատարի պաշտոնում նշանակվելու առիթով և կարևորել Հայաստանի տարածքում տեղակայված ռուսաստանյան ստորաբաժանման դերն ու նշանակությունը:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել ՌԴ ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի կայունացմանը, ինչպես նաև Արցախում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ընթացքն ու արդյունավետությունը։
Արցախում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովն ավարտել է իր առաքելությունն Արցախում։

9 сентября министр обороны Республики Армения принял новоназначенного командующего миротворческими силами РФ в Нагорном Карабахе генерал-майора Михаила Кособокова и командующего 102-й российской военной базой в Республике Армения полковника Дмитрия Овчарова. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Во встрече участие принял и атташе по вопросам обороны посольства России в Армении полковник Игорь Щербаков.
Карапетян поздравил генерал-майора Михаила Кособокова со вступлением в должность и пожелал ему успехов в миротворческой миссии.
Министр поздравил полковника Дмитрия Овчарова с назначением на должность командующего 102-й военной базой Российской Федерации и отметил роль и значение российского подразделения, дислоцированного на территории Армении.
Министр высоко оценил усилия РФ по стабилизации военно-политической ситуации в регионе, а также ход и эффективность российской миротворческой миссии в Арцахе.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности.
Министр обороны Армении Аршак Карапетян 6 сентября принял генерал-лейтенанта Рустама Мурадова, который завершил свою миссию в качестве командующего миротворческим контингентом Российской Федерации в Республике Арцах. Миротворческая миссия в Карабахе развернута после войны осенью 2020 года.