Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ում չեն համարում, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը լուծված է, և այն մնալու է Մինսկի խմբի օրակարգում։
Արցախյան հարցի կարգավորման համար ԱՄՆ–ն անում է այն, ինչ կարող է, որպեսզի Հայաստանին ու Ադրբեջանին վերադարձնի բանակցությունների սեղանի շուրջ` Մինսկի խմբի ներքո։ Նրա խոսքով` հարցը պետք կարգավորվի բանակցությունների միջոցով, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Քարտուղար Բլինքենը շատ տարբեր առիթներով շարադրել է մեր այս հանձնառությունը: Իհարկե, 30 տարվա պատերազմի և լարվածության իրավիճակը մեկ գիշերվա ընթացքում չի կարող լուծվել: Մենք չենք համարում, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը լուծված է, և այն մնալու է Մինսկի խմբի օրակարգում»,-ասել է նա:
Դեսպանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հստակ ասել է, որ ավելի լայնածավալ քննարկումների չի անցնի, քանի դեռ գերիների հարցը լուծված չէ։
«Ինչպես գիտեք, ԱՄՆ–ն որոշակի քայլեր ձեռնարկել է, ռուսաստանյան գործընկերները ևս ջանքեր են գործադրել և որոշակի հաջողություններ ունեցել: Մենք հույս ունենք, որ կհասնենք մի կետի, երբ բոլոր գերիները կվերադառնան հայրենիք»,–ասել է Թրեյսին:
ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի համանախագահ մեկ այլ երկրի արդեն հեռացող դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը ևս հանդես է եկել նմանատիպ հայտարարությամբ։ «Հետքին» տված հարցազրույցում նա ասել է, որ առաջնահերթությունը Երևանի և Բաքվի միջև բանակցությունների վերսկսումն է՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո։ Նա նշել է, որ Ղարաբաղի հարցը բաց է, պատերազմը որևէ լուծում չբերեց, պատերազմը ցույց տվեց, որ Ղարաբաղում ապրող հայերի համար գոյաբանական սպառնալիք կա։

Вопрос статуса Нагорного Карабаха остается в повестке переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ. Об этом журналистам 11 сентября заявила посол США в Армении Линн Трейси.
По ее словам, США делают все возможное для возвращения сторон за стол переговоров, будучи уверенными, что только так можно решить вопрос. Дипломат напомнила, что госсекретарь Энтони Блинкен неоднократно излагал позицию американской стороны, пишет Sputnik Армения.
«Безусловно, тридцатилетний конфликт и напряженность невозможно разрешить за одну ночь. Но есть фундаментальные вещи, которые для нас важны. Мы не считаем, что вопрос статуса Нагорного Карабаха решен. Он останется в повестке Минской группы», – добавила Трейси.
Отвечая на вопрос о наличии предпосылок для переговоров, посол заявила, что не может говорить вместо самих сторон, но сослалась на позицию армянского правительства, заявившего, что масштабные обсуждения невозможны без возвращения пленных.
«Как вы знаете, США приложили определенные усилия в этом направлении, российские партнеры также приложили усилия, и достигнуты некоторые успехи. Надеемся, что достигнем этапа, когда все пленные будут возвращены», – сказала Трейси.
Глава дипмиссии сказала, что знакома с недавним докладом омбудсмена Армении о ситуации с пленными в Азербайджане. По ее словам, США призывают страны уважать фундаментальные права человека, и продолжат сотрудничать со всеми для решения этой задачи.