14 Սեպտեմբեր 2021 - 11:36 AMT
Սեպտեմբերի 14-ին Երևան է ժամանել Ֆրանսիայի կողմից ուղարկված կորոնավիրուսի դեմ AstraZeneca պատվաստանյութի 25,000 դեղաչափ առաջին խմբաքանակը:
ՀՀ իշխանությունների հետ համակարգմամբ՝ պատվաստանյութի մնացած առաքումները կշարունակվեն սեպտեմբերի 15-ին և գալիք շաբաթների ընթացքում:
Հայաստանին 200,000 դեղաչափ պատվաստանյութի նվիրատվության մասին օգոստոսի 3-ին հայտնել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
Ֆրանսիան 2020 թվականին կորոնավիրուսի բուժման մեջ մասնագիտացված բժիշկների երեք առաքելություն է ուղարկել Հայաստան

Первая партия вакцины AstraZeneca против коронавируса, состоящая из 25,000 доз, отправленная Францией, утром 14 сентября прибыла в ереванский международный аэропорт «Звартноц». Об этом сообщает посольство Франции в Армении.
В аэропорту вакцину приняли поверенный в делах посольства Франции в Армении Кристоф Кацахян и представители министерств здравоохранения и иностранных дел Армении.
«Оставшиеся партии вакцины по согласованию с властями Армении будут продолжены завтра и в ближайшие недели», – говорится в сообщении посольства.
В Армении используются вакцины AstraZeneca, «Спутник V» и CoronaVac. Ожидаются поставки вакцины Pfizer.