Հայաստանում Covid-19-ով վարակված 142 քաղաքացի գտնվում է ծայրահեղ ծանր, 692 քաղաքացի՝ ծանր վիճակում, 60 քաղաքացի միացված է թոքերի արհեստական շնչառական ապարատներին: Այդ մասին առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարել է «Ազատությանը» տված հարցազրույցում։
Նրա գնահատմամբ, այսօր Հայաստանում համաճարակային իրավիճակը լարված է։
Նախարարը նշել է, որ արդեն 17 բժշկական կազմակերպություն ներգրավվել է քովիդի սպասարկման մեջ, ինչը նշանակում է, որ գրեթե ամբողջ մահճակալային ֆոնդը, որ նախատեսված է քովիդի համար, կամաց-կամաց սպառվում է։ «Ցավոք սրտի, շատ ավելի կտրուկ է վատանում մարդկանց ինքնազգացողությունը, և մենք տեսնում ենք, որ շատ ավելի շատ մահճակալների կարիք ենք զգում նման հիվանդացության տեմպի շրջանակներում»,-ասել է Ավանեսյանը։
Նա նշել է, որ ընդհանուր առմամբ, սոմատիկ մահճակալների թիվը 1711 է այս պահին ծավալված, որից 1546-ը զբաղված է։ Վերակենդանացման բաժանմունքներում կա 318 մահճակալ, որից 279-ն է զբաղված։ Նախարարը տեղեկացրել է, որ շրջանառվող շտամերի90 տոկոսը «դելտա» շտամն է, որի դեպքում թոքաբորբը բավական արագ է զարգանում։ «Մեր միջին հիվանդացության ծանր և ծայրահեղ ծանր անձանց տարիքային տեսնում ենք իջեցում, անգամ երիտասարդի մահ ունեցանք, որը որևէ խրոնիկ հիվանդություն չուներ, և, կարծես թե, նախորդ ալիքների ժամանակ մենք նման բան չէինք ունեցել»,-ասել է նա։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք Հայաստանում արձանագրվել է պատվաստված մարդու հիվանդության ծանր ընթացք կամ գուցե՝ մահ՝ նախարարն ասել է, որ պատվաստումներ իրականացնելու արդյունքում որևէ լուրջ կողմնակի ազդեցություն չի գրանցվել։
«Եղել են որոշակի էսպես նորմայի շրջանակներում ջերմության կամ մի քանի այլ ախտանշաններ, որոնք բնական է, կարող են լինել։ Ի՞նչ է սա ցույց տալիս, եթե համեմատենք՝ 342,000 պատվաստման արդյունքում որևէ խնդիր չենք ունեցել լուրջ, բայց, եթե ունենայինք նույն քանակով քովիդով հիվանդ մարդիկ, պատկերացրեք մահվան դեպքերն ինչքան կլինեին»,-ասել է Ավանեսյանը։
Սեպտեմբերի 15-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 250 559 դեպք, որոնցից 233 910 -ն` առողջացած, 5056-ը` մահվան ելքով:

15 Сентябрь 2021 - 10:18 AMT
В Армении 142 человека, инфицированные Covid-19, находятся в крайне тяжелом состоянии, 692 человека находятся в тяжеловм состоянии, 60 граждан подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких. Об этом заявила министр здравоохранения республики Анаит Аванесян в интервью Радио «Азатутюн».
По ее словам, эпидемическая ситуация в Армении сегодня напряженная.
Министр отметила, что к обслуживанию больных коронавирусом уже привлечены 17 медицинских учреждений, а это значит, что практически весь выделенный на пандемию койко-фонд в стране постепенно расходуется. Аванесян добавила, что стране необходимо больше коек для больных коронавирусом.
Она отметила, что в целом количество соматических коек на данный момент составляет 1711, из которых 1546 заняты. В отделении реанимации 318 коек, из которых 279 заняты. Министр сообщила, что 90% циркулирующих штаммов – это штамм «дельта», и в этом случае пневмония развивается довольно быстро. «Среди пациентов в тяжелом и критическом состоянии увеличилось число более молодых. У нас даже была смерть молодого человека, не имевшего хронических заболеваний. В предыдущие волны у нас такого не было», – отметила Аванесян.
Отвечая на вопрос, зафиксировано ли в Армении тяжелое течение болезни или, возможно, смерть привитого от коронавируса человека, министр сказала, что серьезных побочных эффектов в результате вакцинации не зарегистрировано.
По состоянию на 15 сентября в Армении подтверждено 250 559 случаев заболевания коронавирусом, 233 910 человек уже выздоровели, 5056 – умерли.