15 Սեպտեմբեր 2021 - 08:33 AMT
Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ փոխդեսպան Չիպ Լեյթինենը Սյունիքում մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի ցանկությունն էր, որ իրենց առաջին այցը Հայաստանում սկսեն Սյունիքից՝ կարևորելով դեսպանատան աշխատանքի տեսանկյունից այս մարզի առաջնահերթություն լինելը:
ԱՄՆ փոխդեսպանը ցանկություն է հայտնել տեղում ծանոթանալու կացությանն ու հասկանալ՝ ինչպես կարող են շարունակել աջակցել ժողովրդավարական ու տնտեսական զարգացումներին, ինչպես նաև տեղեկանալ անվտանգային խնդիրների մասին, տեղեկացնում է Սյունիքի մարզպետարանը:
ԱՄՆ փոխդեսպանին ուղեկցել են դեսպանատան ռազմական կցորդը և քաղաքական ու տնտեսական գրասենյակի ղեկավարը, որոնք նույնպես նոր են նշանակվել:
Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը ներկայացրել է հետպատերազմյան շրջանում մարզում ստեղծված իրավիճակը, մարզի ղեկավարության ու բնակչության մտահոգությունները, խնդիրները, որոնց առնչվում են՝ պայմանավորված սահմանային նոր վիճակով։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են անվտանգությանը, ճանապարհներին ու երթևեկությանը, տնտեսական և այլ խնդիրներին առնչվող հարցեր:

15 Сентябрь 2021 - 09:43 AMT
Губернатор Сюникской области Армении Меликсет Погосян принял новоназначенного вице-посла США в Армении Чипа Лайтинена. Об этом сообщает пресс-служба муниципалитета.
По словам Чипа Лейтинена, чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Линн Трейси пожелала, чтобы они совершили свой первый визит в Армении именно в Сюник, подчеркнув, что эта область является приоритетной с точки зрения работы посольства.
Вице-посол США выразил желание ознакомиться с ситуацией на местах и понять, как они могут продолжать поддерживать демократическое и экономическое развитие, а также узнать о проблемах безопасности.
Губернатор Сюника представил ситуацию в регионе в послевоенный период, озабоченности руководства и населения региона, проблемы, с которыми они сталкиваются в связи с новой пограничной ситуацией.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы безопасности, дорог и передвижения, а также экономические и другие проблемы.
Вице-посла США сопровождали новоназначенный военный атташе при посольстве и новоназначенный руководитель политического и экономического управления посольства.